Nanoemülsiyon eugenol ekstraktının zebra balığı (Danio rerio) modelinde antioksidan etkilerinin araştırılması
Investigation of the antioxidant effects of nanoemulsion eugenol extract in a zebrafish (Danio rerio) model
- Tez No: 974614
- Danışmanlar: PROF. DR. SALTUK BUĞRAHAN CEYHUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Bilim Dalı
Özet
Amaç: Eugenolün serbest radikalleri temizlediği, reaktif oksijen türlerinin oluşumunu engellediği, reaktif nitrojen formlarının üretimini önlediği, sito-antioksidan potansiyelini arttırdığı ve mikrobiyal DNA ve proteinlerin fonksiyonunu koruduğu bilinmektedir. Eugenol ayrıca oksidatif hasarın onarılmasına, hasarlı moleküllerin ortadan kaldırılmasına ve kansere dönüşebilecek mutasyonların önlenmesine de yardımcı olmaktadır. Zebra balığı (Danio rerio), insan genomu ile birçok homolog gene sahip olması nedeni ile pek çok genetik ve deneysel araştırmalarda omurgalı model organizma olarak kullanılmaktadır. Bu araştırma nanoemülsiyon yöntemi ile elde edilen eugenol ekstraktının zebra balığı embriyonik gelişimi üzerindeki antioksidan etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Çalışmada Atatürk Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Su Ürünleri Deneysel Araştırma biriminden temin edilen zebra balığı embriyoları kullanıldı. Zebra balığı embriyolarında oksidatif stresi tetiklemek için 80 ppm deltamethrin kullanıldı. Seçilen embriyolar biri kontrol olmak üzere 6 gruba ayrıldı. Deltamethrine maruz bırakılan gruplardan biri hariç kalan 4 grubun ikisine 72 hpf'de 2,5 ppm- 5 ppm olacak şekilde eugenol, diğer ikisine ise aynı konsantrasyonlarda nanoemülsiyon eugenol uygulandı. Deney sonunda yaşama oranı, yumurtadan çıkış oranı ve vücut anormallikleri değerlendirildi. Ayrıca deneme sonunda larvalar CM-H2DCFDA ile inkübe edilerek serbest oksijen varlığı ve acridine orange ile inkübe edilerek apoptotik hücre miktarı floresan mikroskop altında incelendi. Prism yazılımı (GraphPad Software, San Diego, CA) kullanılarak tek yönlü ANOVA ve Tukey'nin post-hoc testi ile yapıldı. Bulgular: Elde edilen sonuçlara göre, eugenol ve nanoemülsiyon eugenol ekstraktının, deltamethrinin neden olduğu teratojenik etkileri anlamlı düzeyde azalttığı gözlenmiştir. Ayrıca, nanoemülsiyon eugenol 2,5 ppm ve eugenol 5 ppm grubunun hem serbest oksijen radikallerinin hem de apoptotik hücre miktarında kontrole yakın düzeylerde azalmayı sağladığı gözlenmiştir. Bunun yanında eugenolün embriyonik gelişim, yaşam oranı, malformasyon sıklığı ve nöro-davranışsal parametreler üzerinde olumlu etkiler gösterdiği tespit edilmiştir. Sonuç: Tarım alanlarında sıklıkla kullanılan pestisitler insan sağlığı üzerinde olumsuz etkilere sahiptir. Eugenol gibi bitkisel antioksidan maddelerin kullanılması toksik etki miktarında azalma göstererek iyileşme oranının artmasını sağlamaktadır. Ayrıca nanoemülsiyon formülasyonunun daha etkili olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Eugenol is known for its ability to scavenge free radicals, inhibit the formation of reactive oxygen species (ROS), prevent the production of reactive nitrogen species (RNS), enhance cellular antioxidant potential, and preserve the functional integrity of microbial DNA and proteins. Furthermore, it contributes to the repair of oxidative damage, facilitates the removal of damaged biomolecules, and helps prevent mutations that may lead to cancer. The zebrafish (Danio rerio) is used as a vertebrate model organism in many genetic and experimental studies due to its possession of numerous genes homologous to the human genome. This study aimed to evaluate the antioxidant effects of eugenol extract, prepared using a nanoemulsion technique, on the embryonic development of zebrafish. Method: Zebrafish embryos obtained from the Experimental Research Unit of the Faculty of Fisheries, Atatürk University, were used in the study. To induce oxidative stress in zebrafish embryos, 80 ppm of deltamethrin was administered. The selected embryos were divided into six groups, including one control group. Except for one of the groups exposed to deltamethrin, four groups were formed: two of them were treated with eugenol at concentrations of 2.5 ppm and 5 ppm at 72 hpf, while the other two were treated with nanoemulsion eugenol at the same concentrations. At the end of the experiment, survival rate, hatching rate, and body malformations were evaluated. In addition, larvae were incubated with CM-H2DCFDA to assess the presence of reactive oxygen species and with acridine orange to determine the amount of apoptotic cells, which were examined under a fluorescence microscope. Statistical analyses were performed using one-way ANOVA followed by Tukey's post-hoc test in Prism software (GraphPad Software, San Diego, CA). Findings: According to the results obtained, it was observed that eugenol and nanoemulsion eugenol extracts significantly reduced the teratogenic effects induced by deltamethrin. Furthermore, the nanoemulsion eugenol 2.5 ppm group and the eugenol 5 ppm group were found to reduce both reactive oxygen species and apoptotic cell levels to values close to the control. In addition, eugenol was determined to exert positive effects on embryonic development, survival rate, malformation frequency, and neurobehavioral parameters. Results: Pesticides frequently used in agricultural areas have adverse effects on human health. The use of plant-based antioxidant substances such as eugenol reduces the level of toxic effects, thereby increasing the rate of recovery. Moreover, the nanoemulsion formulation has been observed to be more effective.