Yusuf Ziya Talıbzade'nin İslam ve Mezâhip adlı eserinin İslam mezhepleri tarihi açısından değerlendirilmesi
An evaluation of Yusuf Ziya Talibzade's work İslam and sects in terms of the history of Islamic sects
- Tez No: 974617
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİN AHMETOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, Yusuf Ziya Talıbzade'ye ait İslâm ve Mezâhib eser incelenmiş, içerik ve yapı bakımından değerlendirilmiştir. Çalışmada, eserin içeriğinin yanı sıra yazarın hayatı, ilmî kişiliği ve eserleri hakkında detaylı bilgi verilmiştir. Araştırma kapsamında ele alınan eser, tek ana bölümden oluşmakta olup eserin tamamlanma tarihi hicrî 1324 / miladî 1906'dır. İslâm ve Mezâhib eserinin, biri Azerbaycan Edebiyatı Arşiv Bölümü'nde fiziksel kitap formunda, diğeri ise KS Mkf arşivinde dijital nüsha olmak üzere, iki mükerrer kopyası tespit edilmiştir. Eser, Arap alfabesiyle Azerbaycan Türkçesinde kaleme alınmış olup mezheplerin ortaya çıkışıyla birlikte, yazarın Fırka-ı Naciye anlayışını 73 Fırka hadisi çerçevesinde değerlendirmesini ve yorumlarını ele almaktadır. Yazar, eserinde bu konuyla ilgili Kur'an ayetleri, hadisler şiirler ve manzum tefsirlerden örnekler vererek kendi görüşünü desteklemiş; bu alıntılar anlamlarıyla birlikte sunulmuştur. Tez çalışması iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, genel hatlarıyla Yusuf Ziya Talıbzade'nin hayatı, ilmî çalışmaları ve eserleri hakkında ulaşılan bilgilere yer verilmiş; İkinci bölümde ise İslâm ve Mezâhib eserinin Osmanlıca transkripsiyonu, orijinal metni, eserin İslam mezhepleri tarihi açısından değerlendirilmesi yapılmıştır. Bu bağlamda konuyla ilgili görsellere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the work İslâm ve Mezâhib authored by Yusuf Ziya Talıbzade is examined and evaluated in terms of its content and structure. In the study, in addition to the content of the work, detailed information is provided about the author's life, scholarly personality, and other works. The work examined within the scope of this research consists of a single main chapter, and its date of completion is 1324 AH / 1906 CE. Two duplicate copies of the work İslâm ve Mezâhib have been identified—one in physical book form in the Azerbaijan Literature Archive Section, and the other as a digital copy in the KS Mkf archive. The work is written in Azerbaijani Turkish using the Arabic script. Alongside the emergence of sects, it addresses the author's interpretation and evaluation of the concept of Fırka-ı Nâciye within the framework of the Hadith of the Seventy-Three Sects. In the work, the author supports his views by providing examples from Qur'anic verses, hadiths, poems, and rhymed commentaries; these quotations are presented together with their meanings. The thesis study consists of two chapters. In the first chapter, general information obtained about Yusuf Ziya Talıbzade's life, scholarly studies, and works is presented. In the second chapter, the Ottoman Turkish transliteration and the original text of İslâm ve Mezâhib, as well as an evaluation of the work in terms of the history of Islamic sects, are provided. In this context, relevant visual materials have also been included.