7. sınıf Matematik ders kitabındaki etkinliklerin değerlendirilmesi
Evaluation of activities in 7th grade mathematics textbook
  1. Tez No: 974637
  2. Yazar: NİDANUR AKMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP NUR DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı 2022-2023 eğitim-öğretim yılında okutulmakta olan 7.sınıf Matematik ders kitabındaki etkinliklerin matematik öğretmenlerinin görüşlerine ve doküman analizine göre değerlendirilmesidir. Araştırma nitel bir araştırmadır ve modeli durum çalışmasıdır. Çalışmanın örneklemini Ankara'da 3 farklı okulda görev yapan matematik öğretmenleri oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında 16 matematik öğretmeniyle görüşme yapılmıştır. Görüşmeler için uzman görüşlerinin de desteğiyle görüşme formu hazırlanmıştır. Bu formdaki sorular 16 matematik öğretmenine yöneltilmiş ve öğretmenlerin cevapları kaydedilmiştir. Ayrıca doküman analizi için 7.sınıf Matematik ders kitabı incelenmiştir. Doküman analizinden elde edilen veriler çizelgeler halinde sunulmuştur. Öğretmenlerin görüşleri içerik analizine tabi tutulmuş ve görüşlere yönelik temalar oluşturulmuştur. Temalar öncülüğünde kategoriler belirlenmiştir. Öğretmen görüşlerine yönelik oluşturulan temalar ve kategoriler şekiller halinde araştırmada yerini almıştır. Öğretmenler etkinliklerin 8 farklı amaca hizmet ettiğini belirtmişlerdir. Öğretmenler etkinliklerin 9 farklı matematiksel amacı yansıttığını dile getirmişlerdir. Ayrıca öğretmenler etkinliklerin uygulanması esnasında olumlu ve olumsuz olarak karşılaşılan durumlardan bahsetmişlerdir. Öğretmenlere göre etkinlikler hem öğretmenler için hem de öğrenciler için ders sürecine olumlu katkı sağlayacak biçimde oluşturulmuştur. Öğretmenlerin hepsi aynı görüşte olmamış ve etkinliklerin uygulanabilirliğinin düşük olduğu durumları da dile getirmişlerdir. Böylece bu durumlara dair iki farklı tema oluşturulmuş ve bulgular kısmında yer verilmiştir. Doküman analizi bulgularına göre, etkinliklerin program kapsamında hazırlandığı belirlenmiştir. Bu durum öğretmen görüşlerini destekler niteliktedir. Çoğu etkinlik uygulanırken farklı materyal kullanımı gerekmektedir.Grup çalışmasıyla yapılacak etkinlikler bulunmaktadır. Böylece öğretmenlerin üzerinde durduğu, etkinliklerin öğrencilerin birlikte çalışma becerisine katkıda bulunduğu tespiti desteklenmiştir. Etkinlikler, öğrencileri konu bağlamında düşünmeye sevk etmekte ve matematiksel ilişki kurmalarını teşvik etmektedir. Bu sayede etkinlikler, öğrencilerden beklenen matematiksel becerilerin geliştirilmesine yardımcı olmaktadır. Öğretmen görüşlerinde belirlenen olumsuz noktalar göz önünde bulundurularak etkinliklerin nitelikleri geliştirilebilir ve öğrencilerin matematiksel bilgi ve becerileri arttırılabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to evaluate the activities in the 7th grade Mathematics textbook taught in the 2022-2023 academic year according to the opinions of mathematics teachers and document analysis. The research is a qualitative research and its model is a case study. The sample of the study consists of mathematics teachers working in 3 different schools in Ankara. 16 mathematics teachers were interviewed within the scope of the study. An interview form was prepared for the interviews with the support of expert opinions. The questions in this form were directed to 16 mathematics teachers and the teachers' answers were recorded. In addition, the 7th grade Mathematics textbook was examined for document analysis. The data obtained from the document analysis are presented in the form of tables. The opinions of the teachers were subjected to content analysis and themes were created for the opinions. Categories were determined under the leadership of the themes. The themes and categories created for the opinions of the teachers took their place in the research as figures. The teachers stated that the activities served 8 different purposes. The teachers stated that the activities reflected 9 different mathematical purposes. In addition, the teachers mentioned the positive and negative situations encountered during the implementation of the activities. According to teachers, activities were created in a way that would contribute positively to the lesson process for both teachers and students. Not all teachers agreed and expressed the situations where the applicability of the activities was low. Thus, two different themes were created for these situations and included in the findings section. According to the findings of the document analysis, it was determined that the activities were prepared within the scope of the program. This supports the teachers' views. Most activities require the use of different materials when they are implemented. There are activities to be done with group work. Thus, the finding that the teachers emphasized and that the activities contribute to the students' ability to work together was supported. The activities encourage students to think in the context of the subject and encourage them to establish mathematical relationships. In this way, the activities helped to develop the mathematical skills expected from the students. Considering the negative points determined in the teachers' opinions, the qualities of the activities can be improved and the mathematical knowledge and skills of the students can be increased.