Avustralya'ya göç eden Türklerin sosyal destek algısı, sosyal uyum ve yalnızlık düzeylerinin incelenmesi
Investigation of social support perception, social adaptation and loneliness levels of Turks migrated to Australia
  1. Tez No: 974644
  2. Yazar: KEVSER YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA ASLAN MUCUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın genel amacı; Avustralya'ya göç eden Türk bireylerin sosyal destek düzeylerinin, yalnızlık ve uyumla olan ilişkisini ve bu değişkenlerin birbirlerini ne ölçüde yordadığını belirlemektir. Göç süreci, bireylerin sosyal çevrelerinden uzaklaşmalarına, yeni bir kültüre uyum sağlama zorunluluğu ile karşı karşıya kalmalarına neden olmaktadır. Bu durum, bireylerin sosyal destek kaynaklarına erişimini, yalnızlık düzeylerini ve psikososyal uyumlarını önemli ölçüde etkilemektedir. Araştırmanın çalışma grubunu, Avustralya genelinde yaşayan ve çevrim içi veri toplama araçları yoluyla ulaşılan, 18 yaş ve üzeri toplam 320 Türk göçmen birey oluşturmaktadır. Katılımcıların %60'ı kadın, %40'ı erkek bireylerden oluşmuştur. Verilerin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”,“Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği”,“SELSA-S Yalnızlık Ölçeği”ve“Sosyal Uyum Kendini Değerlendirme Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler, SPSS 26 programı ile analiz edilmiş; korelasyon analizi, bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü ANOVA ve çoklu regresyon analizleri uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre sosyal destek ile yalnızlık arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki (r = -0.410, p < .01), sosyal destek ile uyum arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki (r = 0.511, p < .01), yalnızlık ile uyum arasında ise negatif yönlü anlamlı bir ilişki (r = -0.467, p < .01) bulunmuştur. Regresyon analizi sonucunda, sosyal destek ve yalnızlık birlikte ele alındığında, bireylerin sosyal uyum düzeyine ilişkin varyansın %38'ini (R² = .38) açıkladığı görülmüştür. Bu bulgu, sosyal destek ve yalnızlığın göçmen bireylerin yeni topluma uyum süreçlerinde önemli belirleyiciler olduğunu göstermektedir. Cinsiyet değişkenine göre sosyal destek, yalnızlık ve uyum düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık saptanmamıştır (p > .05). Ancak Avustralya'da bulunulan süre değişkeni açısından değerlendirildiğinde, 10 yıldan fazla süredir Avustralya'da yaşayan bireylerin sosyal destek düzeylerinin daha yüksek (p < .05), yalnızlık düzeylerinin ise daha düşük olduğu bulunmuştur. Yaş grupları arasında ise sosyal destek (p = .032) ve uyum (p = .019) düzeylerinde anlamlı farklılıklar gözlenmiştir. Elde edilen bulgular, göç sürecinin bireylerin sosyal, duygusal ve kültürel uyumlarını çok boyutlu olarak etkilediğini ortaya koymakta; sosyal destek sistemlerinin güçlendirilmesi ve yalnızlıkla mücadeleye yönelik hizmetlerin artırılmasının göçmen bireylerin uyum süreçlerine katkı sağlayacağını göstermektedir. Bu kapsamda çalışma, göçmenlerin psikososyal iyi oluşlarının desteklenmesine yönelik sosyal politika geliştirmeleri ve psikolojik danışma hizmetleri için önemli veriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the relationship between perceived social support, loneliness, and social adjustment among Turkish individuals who have migrated to Australia, and to determine the extent to which these variables predict each other. The migration process often forces individuals to leave behind their familiar social environments and adapt to a new culture, which significantly affects their access to social support, feelings of loneliness, and psychosocial adjustment. The study group consisted of 320 Turkish immigrant individuals aged 18 and over, residing in various regions of Australia, who voluntarily participated in the study through online data collection tools. Among the participants, 60% were female and 40% were male. Data were collected using the“Personal Information Form,”the“Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS),”the“SELSA-S Loneliness Scale,”and the“Social Adjustment Self-Assessment Scale.”The data were analyzed using SPSS 26 software, applying correlation analysis, independent samples t-tests, one-way ANOVA, and multiple regression analysis. The findings revealed significant relationships between the variables. A negative correlation was found between social support and loneliness (r = -0.410, p < .01), a positive correlation between social support and social adjustment (r = 0.511, p < .01), and a negative correlation between loneliness and social adjustment (r = -0.467, p < .01). Multiple regression analysis indicated that perceived social support and loneliness together explained approximately 38% of the total variance in social adjustment (R² = .38). This highlights the importance of both social support and loneliness in the adaptation processes of immigrants. No statistically significant differences were found in the levels of social support, loneliness, or adjustment based on gender (p > .05). However, the length of residence in Australia significantly affected these variables: those who had been living in Australia for more than 10 years reported higher levels of perceived social support and lower levels of loneliness (p < .05). Additionally, age groups showed significant differences in social support (p = .032) and adjustment levels (p = .019). These findings indicate that the migration process affects individuals' social, emotional, and cultural adaptation in a multidimensional way. Strengthening social support systems and developing interventions to reduce loneliness can significantly contribute to the well-being and integration of immigrant individuals. In this context, the study provides valuable data for developing immigrant support policies, enhancing social services, and guiding psychological counseling practices tailored to the needs of migrants.