Mağaza dekorasyonlarının marka olarak tescili ve korunması
Trademark registration and legal protection of store design
- Tez No: 974653
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KORKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Marka olarak tescil edilebilecek işaretler, 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu'nda örnekleyici olarak sayılmıştır. Kanunda sayılan şartları taşıyan her işaretin marka olarak tescil edilebileceği kabul edilir. Sektörde ayırt edici hale gelmek ve akılda kalabilmek adına geleneksel olmayan işaret türleri artmış ve bu kapsamda, pozisyon markaları, üç boyutlu markalar, tat ve koku markaları gibi çeşitli sıra dışı işaretler kullanılmaya başlanmıştır. Mağaza dekorasyonları da hizmetin sunuluş şekli kapsamında geleneksel olmayan hizmet markası olarak değerlendirilmektedir. Bu kapsamda, restoran, kafe veya mağazalara ait iç mekân dekorasyonu, perakende mağazaların dış görünümü, benzin istasyonlarının bir bütün olarak görünümü adı geçen marka kategorisine girmektedir. Fakat gerek Türk Hukuku'nda gerek mehaz Avrupa Birliği Hukuku'nda mağaza dekorasyonlarının marka hukuku ile korunması noktasında tartışmalar vardır. Bu noktada Amerika Birleşik Devletleri Hukuku ise adı geçen marka türüne tartışmasız şekilde marka koruması vermektedir. Zira ticari form kavramı adı altında birçok geleneksel olmayan işaret türü marka olarak tescil edilebilmektedir. Öte yandan bu işaret türüne marka koruması haricinde sınai mülkiyet hukuku kapsamında tasarım ve haksız rekabet koruması da sağlanabilmektedir. Anılan sebeplerle çalışmada, mağaza dekorasyonlarının marka olarak tescil edilebilme şartları ile marka, tasarım ve haksız rekabet hukuku kapsamında korunması farklı hukuk sistemleri dikkate alınarak uygulama örnekleriyle birlikte incelenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde, geleneksel olmayan marka kavramı ve mağaza dekorasyonlarının bu marka kategorisi içerisindeki yeri incelenmiş, ikinci bölümde Amerika Birleşik Devletleri Hukuku, Avrupa Birliği Hukuku ve Türk Hukuku'nda mağaza dekorasyonlarının marka olarak tescil edilebilme şartları ayrı ayrı değerlendirilmiş ve nihayet son bölümde mağaza dekorasyonlarına sınai mülkiyet hukuku ve haksız rekabet hukuku kapsamında sağlanabilecek koruma türleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The signs that can be registered as trademarks are exemplified under the Industrial Property Code No. 6769. Therefore, it is accepted that any sign meeting the conditions set out in the law may be registered as a trademark. In order to become distinctive and memorable in the market, the use of non-traditional types of trademarks has increased. In this context, various unconventional signs such as position marks, three-dimensional marks, and taste and scent marks have come into use. Store design concepts are also considered as non-traditional service marks within the scope of the manner in which a service is offered. Accordingly, interior designs of restaurants, cafes, or stores, the exterior appearance of retail outlets, and the overall look of gas stations fall within this category of marks. However, the protection of store layouts under trademark law remains a subject of debate in both Turkish law and the European Union law, upon which the Turkish legal framework is largely modeled. In contrast, United States law grants clear and undisputed trademark protection to this type of mark. Under the concept of“trade dress,”various non-traditional signs may be registered as trademarks. Furthermore, such signs may also benefit from protection under industrial property law as designs or under unfair competition law. In these respects, this study examines the conditions under which store layout designs may be registered as trademarks and the protection mechanisms available under trademark, design, and unfair competition law, with reference to different legal systems and practical examples. In the first part, the concept of non-traditional trademarks and the position of store layouts within this category are discussed. The second part evaluates the requirements for trademark registration of store layouts under United States law, European Union law and Turkish law, respectively. Finally, the last part analyzes the types of protection that may be afforded to store layouts under industrial property law and unfair competition law.