Farklı risk analiz türlerinin karşılaştırılması“Antrepo yapım örneği”
Comparison of different types of risk analysis“Warehouse construction example”
- Tez No: 974726
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP TEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
Özet
Teknoloji, endüstri sektöründeki gelişmeleri beraberinde getirmekte, ticaret ve lojistik depolama alanlarında da önemli değişikliklere yol açmaktadır. Bu gelişmelerle birlikte ticari ürünlerin depolanması ve aktarımı için büyük ölçekli endüstriyel depolama tesisleri (antrepo) ihtiyacı doğmaktadır. Antrepo projelerinin yapım aşaması (inşaat), İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) açısından çok tehlikeli sınıfta yer almaktadır. İnşaat sektöründe farklı tehlikelerden kaynaklanan riskler bulunmaktadır. Risk yapılarının farklı olması, farklı risk analiz tekniklerinin geliştirilmesini zorunlu kılmıştır. Bu çalışmada, antrepo projesi inşaatının çalışan sağlığı ve iş güvenliği açısından minimum kayıp ile tamamlanabilmesi adına birbirinden farklı yapıda gözlemlenen risklere, 5 farklı risk analiz tekniği uygulanmış ve çıkan sonuçlar karşılaştırılmıştır. Tüm risk analiz tekniklerinde çalışmanın yapılacağı işyeri ve işyerinde gözlemlenen tehlikeler sabit tutulmuş, risk analiz tekniklerinde bulunan frekans ve keşfedilebilirlik gibi farklı değerlendirme kriterleri verilerinin risk analizi sonuçlarına (risk skorlarına) etkileri gözlemlenmiştir. Çalışmanın yapıldığı antrepo projesinde 30 adet tehlike kaynağı gözlemlenmiş olup, bu tehlikelere sırasıyla; Finne Kinney, 5*5 L Tipi Matris, Hata Türleri ve Etkileri Analizi (FMEA), Hata Ağacı Analizi (FTA) ve Olursa Ne Olur Analizi (What if?) olmak üzere 5 farklı risk analiz teknikleri uygulanmış ve risk analiz tekniklerinin bu işkolu için hassaslıkları karşılaştırılmıştır. Aynı tehlike ve risk için, analiz teknikleri sonuçlarının farklı olduğu saptanmıştır. Risk analizi teknikleri arasında 1.derece öneme sahip yani en hızlı şekilde önlem alınması gereken risklerin en çok Hata Türleri ve Etkileri Analiz yönteminde olduğu saptanmıştır. Böylelikle çalışmanın yapıldığı antrepo projesi inşaatına en uygun risk analiz tekniği Hata Türleri ve Etkileri (FMEA) analiz tekniği olmuştur.
Özet (Çeviri)
Technology brings with it the developments in the industrial sector and leads to significant changes in the fields of trade and logistics warehousing. With these developments, there is a need for large-scale industrial storage facilities (warehouses) for the storage and transfer of commercial products. The construction phase of warehouse projects (construction) is in the very dangerous class in terms of Occupational Health and Safety (OHS). There are risks arising from different hazards in the construction sector. The fact that the risk structures are different has necessitated the development of different risk analysis techniques. In this study, 5 different risk analysis techniques were applied to the risks observed in different structures in order to complete the warehouse project construction with minimum loss in terms of employee health and occupational safety, and the results were compared. In all risk analysis techniques, the hazards observed in the workplace and workplace where the study will be conducted were kept constant, and the effects of different evaluation criteria data such as frequency and discoverability found in risk analysis techniques on risk analysis results (risk scores) were observed. 30 sources of hazards were observed in the warehouse project where the study was conducted, and these hazards were respectively; Finne Kinney, 5*5 L-Type Matrix, Failure Modes and Effects Analysis (FMEA), Fault Tree Analysis (FTA) and What If Analysis (What if?), 5 different risk analysis techniques were applied and the sensitivities of risk analysis techniques for this sector were compared.. For the same hazard and risk, it was found that the results of the analysis techniques were different. 1 Among the risk analysis techniques Dec.it has been determined that the risks that are of great importance, that is, the risks that need to be taken precautions in the fastest way, are most often in the Error Types and Effects Analysis method. Thus, the most appropriate risk analysis technique for the construction of the warehouse project where the study was conducted was the Failure Modes and Effects (FMEA) analysis technique.