Gingivitis ve periodontitisli bireylerde salya sistatin, prolinden zengin protein ve müsin düzeyleri
Salivary levels of cystatin, proline-rich protein and mucin in individuals with gingivitis and periodontitis
  1. Tez No: 974748
  2. Yazar: ZEYNEP TEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH CEVDET AKMAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Salya proteinleri, periodontal sağlığın korunmasında ve periodontal hastalıkların gelişimi ile ilerlemesinde önemli bir rol oynamaktadır. Sistatin, prolinden zengin proteinler (PRP) ve müsinlerin; pelikıl oluşumu, bakteriyel kolonizasyon ve diş taşı gelişiminde rol aldığı ve bazı periodontopatojenlere karşı antibakteriyel özelliklere sahip olabileceği bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı; periodontal olarak sağlıklı, gingivitisli ve periodontitisli bireylerde salyadaki sistatin, prolinden zengin protein ve müsin düzeylerini araştırmak ve bu proteinlerin periodontal hastalıklar açısından biyobelirteç olarak kullanabilme potansiyelini değerlendirmektir. Çalışmaya, yaşları 25 ile 65 arasında değişen üç grup (gingivitis, periodontitis ve periodontal olarak sağlıklı) ve her bir grupta 20 birey olmak üzere toplam 60 kişi dahil edildi. Katılımcılardan uyarılmamış total salya örnekleri toplanmış ve klinik periodontal parametreler kaydedilmiştir. Salya örneklerinden Elisa yöntemi kullanılarak Sistatin-C (CYS-C), Müsin 5B (MUC5B), Müsin 7 (MUC7), Bazik prolinden zengin protein 2 (PRB2), Asidik prolinden zengin protein (PRH2), total protein (total protein) miktarları ölçülmüş ve protein miktarlarının salyadaki kendi değeri ve total proteinle oranları belirlendi. CYS-C ve CYS-C/total protein değerlerinin Gingivitis grubunda en yüksek olduğu, bunu Periodontitis ve Sağlık grubunun takip ettiği bulundu. Gruplar arası ikili karşılaştırmada Sağlık-Periodontitis ve Sağlık-Gingivitis grupları arası anlamlı ilişki saptandı (p<0,05). MUC5B_Elisa ve MUC5B/total protein değerlerinin sırasıyla Sağlık grubunda en fazla olduğu, bunu Gingivitis ve Periodontitis grubunun takip ettiği bulundu. Gruplar arası ikili karşılaştırmada MUC5B_Elisa için Sağlık-Periodontitis arası anlamlı fark bulunurken, MUC5B/total protein için Sağlık-Periodontitis ve Sağlık-Gingivitis arası anlamlı fark bulundu (p<0,05). MUC7, PRB2, PRH2 ve total protein değerlerinde gruplar arası sayısal farklılıklar olmasına rağmen bu farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı görüldü (p>0,05). Gruplar arası yaş açısından anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,05). Cinsiyetin etkisi değerlendirildiğinde Sağlık grubunda MUC5B/total protein ölçümlerinde anlamlı fark bulunurken, Periodontitis grubunda MUC5B ve total protein ölçümlerinde anlamlı fark bulundu (p<0,05). Erkeklerde kadınlara göre daha yüksek seviyede görüldü. Total müsin düzeylerinin sırasıyla Sağlık grubunda en fazla olduğu, bunu Gingivitis ve Periodontitis grubunun takip ettiği bulundu. Gruplar arası ikili karşılaştırmada Sağlık-Periodontitis arası anlamlı fark bulundu (p<0,05). MUC7 ile PRB2 ve PRH2 arası anlamlı pozitif korelasyonlar bulundu (p<0,05). Total protein miktarları ile Total müsin ve MUC5B arası pozitif korelasyon bulundu (p<0,05). Periodontitis grubunda Total müsin/Total protein ile GBTI arası negatif korelasyon, PRH2/Total protein ile PI arası pozitif korelasyon tespit edildi (p<0,05). Tüm popülasyonda klinik parametrelerle MUC5B arası negatif anlamlı ilişki bulunmuşken, CYS-C ile arasında pozitif yönde korelasyon tespit edildi (p<0,05). Mevcut bulgular dahilinde, salya içerisideki çeşitli özelliklere sahip proteinlerin periodontal sağlık ve hastalık durumunda miktarlarının ve birbirleriyle olan ilişkilerinin klinik parametrelerle karşılaştırılarak incelenmesi, bireylerin hastalığa yatkınlığı veya hastalıktan korunması için tanımlayıcı bilgiler sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Salivary proteins play an important role in maintaining periodontal health and in the onset and progression of periodontal diseases. Cystatin, proline-rich proteins (PRP), and mucins are known to play a role in pellicle formation, bacterial colonization, and calculus development, and may have antibacterial properties against some periodontopathogens. The aim of this study was to investigate the levels of cystatin, proline-rich proteins, and mucins in the saliva of periodontally healthy, gingivitis, and periodontitis patients and to evaluate the potential of these proteins as biomarkers for periodontal diseases. The study included a total of 60 participants, divided into three groups (gingivitis, periodontitis, and periodontally healthy) with ages ranging from 25 to 65, with 20 individuals in each group. Unstimulated total saliva samples were collected from the participants, and clinical periodontal parameters were recorded. Using the ELISA method, the quantity of these proteins were measured in the saliva samples: Cystatin-C (CYS-C), Mucin 5B (MUC5B), Mucin 7 (MUC7), basic proline-rich protein 2 (PRB2), acidic proline-rich protein (PRH2). Data were presented as protein concentrations and relative to total protein levels were used BCA method It was found that CYS-C and CYS-C/total protein values were highest in the Gingivitis group, followed by the Periodontitis and Healthy groups. In the pairwise comparisons between groups, a significant relationship was found between the Healthy-Periodontitis and Healthy-Gingivitis groups (p<0.05). It was found that MUC5B_Elisa and MUC5B/total protein values were highest in the Healthy group, followed by the Gingivitis and Periodontitis groups. In pairwise comparisons between groups, a significant difference was found between Health and Periodontitis for MUC5B_Elisa, while a significant difference was found between Health and Periodontitis and Health and Gingivitis for MUC5B/total protein (p<0.05). Although there were numerical differences between groups in MUC7, PRB2, PRH2, and total protein values, these differences were not statistically significant (p>0.05). There was no significant difference between groups in terms of age (p>0.05). When the effect of gender was evaluated, a significant difference was found in MUC5B/total protein measurements in the Health group, while a significant difference was found in MUC5B and total protein measurements in the Periodontitis group (p<0.05). Higher levels were observed in males compared to females. Total mucin levels were found to be highest in the Health group, followed by the Gingivitis and Periodontitis groups. In the pairwise comparison between groups, a significant difference was found between the Health and Periodontitis groups (p<0.05). Significant positive correlations were found between MUC7 and PRB2 and PRH2 (p<0.05). A positive correlation was found between total protein levels and total mucin and MUC5B (p<0.05). In the Periodontitis group, a negative correlation was detected between total mucin/total protein and GBTI, and a positive correlation was detected between PRH2/total protein and PI (p<0.05). In the entire population, a negative significant relationship was found between clinical parameters and MUC5B, while a positive correlation was detected between CYS-C and clinical parameters (p<0.05). Within the scope of the current findings, examining the quantities of proteins with various characteristics in saliva and their relationships with each other in comparison with clinical parameters in cases of periodontal health and disease may provide descriptive information regarding individuals' susceptibility to to periodontal diseae.