Bir mühtedî: Mehmet Abdülkadir Keçeoğlu (Yaman Dede) hayâtı ve mektupları
A convert: Mehmet Abdülkadir Keçeoğlu (Yaman Dede) his life and letters
  1. Tez No: 974771
  2. Yazar: FATMA UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REŞAT ÖNGÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Biography
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tasavvuf Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu çalışmada Osmanlı Devleti'nin son dönemleri ile Cumhuriyet'in ilk yılları arasında yaşamış mutasavvıf, Mevlevî şâirî, avukat ve öğretmen Mehmet Abdülkadir Keçeoğlu'nun (Yaman Dede) hayâtı ve mektupları incelenmiştir. Aslen Rum Ortodoks câmiasına mensup iken ihtidâ eden Yaman Dede'nin hayâtı incelenirken dost ve öğrencilerinin hâtıratlarına, Mesnevî hocalarına ve eserlerine yer verilmiştir. Hayâtında önemli bir dönüm noktası olan ihtidâ sürecine ayrıca yer verilmiş, bu süreç bir kavram olarak tartışılırken Yaman Dede'nin şahsiyetindeki yansımalarına odaklanılmıştır. Çalışmanın ana eksenlerinden birini oluşturan mektuplar ayrıntılı biçimde analiz edilerek bu metinler aracılığıyla Yaman Dede'nin kişilik özelliklerine, mânevî tekâmülüne, tasavvufî düşüncelerine, öğrencilerine verdiği öneme ve onlara yönelik nasîhatlerine, ayrıca Hazret-i Hâlid (Ebû Eyyûb el-Ensârî) ve Mevlânâ'ya duyduğu derin muhabbete ilişkin çeşitli çıkarımlarda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the life and letters of Mehmet Abdülkadir Keçeoğlu (Yaman Dede), the Sufi, Mevlevi poet, lawyer, and teacher who has lived between the late Ottoman period and the early years of the Republic of Türkiye, is examined. The life of Yaman Dede, who originally belonged to the Greek Orthodox community but converted to Islam, is examined through the memoirs of his friends and students, his teachers of Mesnevî, and his own works. The process of his conversion, which was a significant turning point in his life, is discussed as a concept, with a focus on its reflections in Yaman Dede's personality. One of the central aspects of this study is the detailed analysis of his letters. Through these texts, various inferences are drawn regarding Yaman Dede's personality traits, spiritual development, Sufi thoughts, the importance he placed on his students and his advice to them, as well as his profound love for Hazret-i Hâlid (Ebû Eyyûb el-Ensârî) and Mevlânâ.