Platanus orıentalıs meyvesinin sulu ekstraktının demirin asidik korozyonuna yeşil inhibitör olarak etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of aqueous extract of platanus orientalis fruit as a green inhibitor on acidic corrosion of iron
- Tez No: 974786
- Danışmanlar: PROF. DR. DEMET ÖZKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, Niğde Ömer Halisdemir merkez kampüsünden toplanılan Platanaceae familyasına ait çınar ağacı olarak da bilinen Platanus orientalis meyvesinden elde edilen sulu ekstraktın, 1 M HCl içerisindeki demirin korozyonuna bir“biyo-inhibitör”olarak etkisi ilk defa araştırılmıştır. Çınar meyvesi ekstraktının yeni çevre dostu yeşil bir inhibitör olarak etkisi, bazı elektrokimyasal testler kullanılarak değerlendirilmiştir. Bu ekstrakt'ın farklı derişimlerini içeren ve içermeyen 1 M HCl çözeltilerindeki demir yüzeyine bir saat daldırma süresi sonrasında EIS, potansiyodinamik polarizasyon ve LPR yöntemleri ile adsorplanma kapasiteleri kıyaslanmış ve sonrasında Platanus orientalis meyve ekstraktının farklı zaman parametreleriyle değişimini ölçmek amacıyla, EIS diyagramları oluşturulmuştur. Çalışma elektrotlarının yüzey pürüzlülükleri ve morfolojileri, atomik kuvvet mikroskobu (AFM) ve alan emisyonlu taramalı elektron mikroskobu (FESEM) ile değerlendirilmiştir. Yüzey analiz bulguları, demir yüzeyinde korozyona karşı net koruyucu bir yeşil inhibitör tabakasının oluştuğunu göstermiştir. Elektrokimyasal ölçümler ile yüzey analiz bulguları birbirini destekleyici niteliktedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effect of an aqueous extract obtained from the fruit of Platanus orientalis, also known as the Plane tree belonging to the Platanaceae family and collected from the Niğde Ömer Halisdemir central campus, as a“bioinhibitor”on iron corrosion in 1 M HCl was investigated for the first time. The effectiveness of plane fruit extract as a new environmentally-friendly green inhibitor was evaluated using various electrochemical tests. After one hour of immersion on the iron surface in 1 M HCl solutions containing and not containing different concentrations of this extract, adsorption capacities were compared using EIS, potentiodynamic polarization, and LPR methods. EIS diagrams were then generated to measure the changes in the Platanus orientalis fruit extract with different time parameters. The surface roughness and morphology of the working electrodes were evaluated using atomic force microscopy (AFM) and field emission scanning electron microscopy (FESEM). Surface analysis findings indicated the formation of a clear green inhibitor film layer on the iron surface, protecting it from corrosion. Electrochemical measurements and surface analysis findings are consistent with each other.