Kalite geliştirmede deneysel tasarım ve Taguchi yöntemi
Experimental design and Taguchi method in quality improvement
  1. Tez No: 97485
  2. Yazar: MUSTAFA SOYLAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAZIL CANBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Bu çalışmada, öncelikle Kalite ve Kalite Kontrol teknikleri hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra deneysel tasarım teknikleri tanıtılmış olup, temelini istatistik biliminden alan ve kalite ile ilgili problemlerde matematik modelleme imkanı sağlayan Taguchi Metodu incelenmiştir. Taguchi metodu bir ürüne ait kalitenin, o ürünün toplumda meydana getireceği etkiye bağlı olarak ölçülmesi gerektiğini savunmaktadır. Bu sayede, kalite kayıp fonksiyonu oluşturulabilmekte ve bu fonksiyon kullanılarak ürünün toplumda meydana getireceği kayıplar hesaplanabilmektedir. Bu metot, II. Dünya savaşından sonra Japonya' da ve 1980' li yıllardan sonra A.B.D. ve Avrupa' da yaygın şekilde kullanılmıştır. Taguchi metodu ile ürün kalitesi tasarım aşamasında iken belirlenebildiğinden, sosyal ve ekonomik kazançlar elde edilmektedir. Mühendislik biliminde en gerçekçi sonuçların deneysel çalışmalarla elde edilebileceği bilinmektedir. Deneysel çalışmalarda etkili olan faktörlere ve düzey sayılarına bağlı olarak yapılacak olan deneylerin belirli bir program dahilinde yürütülmemesi yüksek deney maliyeti ve zaman kayıplarına sebep olacaktır. Taguchi Deney Tasarımı Metodu ile daha az deney ile etkili faktörlerin belirlenebilmesi mümkündür. Bu da çalışmacıya hem ekonomik hem de zaman yönünden kazançlar sağlayacaktır. Bu çalışmada deneysel çalışma yapan araştırmacılara Taguchi Metodunun avantajları ile uygulama esasları anlatılmıştır. Örnek bir çalışma üzerinde metodun kullanılabilirliği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this work, firstly, a brief information is given about quality and quality control techniques. After that, experimental design techniques are presented. Taguchi Method, which is based on statistical science and used for mathematical modellingand solving of quality problems, is presented. The Taguchi Method measures the quality of a specified product by using the effect of this on the society. Therefore, the loss value of the quality of a product can be measured by the society's behaviour. This method is used very widely at Japan after World War II and in U.S.A. and Europe after 1980's. Thanks to the method, the quality value of a product can be determined at design level, thus, social and economical benefits are obtained. It is a fact that the most reasonable results can be obtained by using experimental works. The experiments, does not have an ordered program which consist of effective factors and levels, have high cost and lost time. By using Taguchi Methods, it is possible to obtain effective factors with a few experiments. This situation enables economic and time benefits. In this work the advantages and applications of Taguchi Method is presented for researchers. Also, usage of the method is demonstrated on an example.