Fonksiyonel yeni pirimidin, piridazin ve imidazol türevlerinin sentezi: Deneysel verileri ve semiempirik (AM1) hesaplamalar
Synthesis of functionalized novel pyrimidine, pyridazine and imidazole derivatives: Experimental data and semiemperical (AM1) calculations
  1. Tez No: 97486
  2. Yazar: ÇİĞDEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN SARIPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
m ÖZET Bu çalışmada; 1,3 diketon türevleri ile okzalil klorür'ün reaksiyonundan furan-2,3-dion türevleri 1, 7 elde edilmiştir, l'in okso-l,3-dien kısmı karbazonlarla Michael-tipi adisyona benzer şekilde reaksiyona girerek yeni pirimidin türevi bileşikler elde edilmiştir. Furan-2,3-dion sistemlerinin semi ve tiyosemikarbazpn türevleriyle reaksiyonundan pirimidin türevleri 3a, 3b, 3e, 3d, 3e, 3£ 3g, 3h'a ulaşılmıştır. Pirimidin türevi 3e bileşiği asitli ortamda hidroliz edilerek 3ı bileşiği l-Amino-5-(4-MetoksibenzoiI)-4-(4-Metoksifenil)- Lff-pirimidin-2-tiyon elde edilmiştir.Furan-2,3-dion türevlerinden 1 ve 7'nin karbazit türevleriyle reaksiyonundan ise pirimidin türevleri 4 ve 6b, piridazin türevleri, 5 ve 8, imidazol türevi 6a sentezlenmiştir. Sentezlenen bütün bu bileşiklerin yapısı İR, 'H NMR, 13C NMR spektrumlan ve elementel analiz cihazının yardımıyla aydınlatılmıştır. Sentezlenen bütün bileşiklerin, teorik hesaplamaları MOPAC 7 paket programım içine alan, Semiempirik Kuantum Kimyasal metotlarından AMI yöntemiyle yapılmıştır. Furan-2,3-dion 1 bileşiğinin, semi- tiyosemikarbazon türevleriyle, 1 ve 7 bileşiğinin karbazit türevleriyle reaksiyonlarının başlangıç maddelerinin ve ürünlerin oluşum entalpileri, dipol momentleri, elektron yük dağılımı, bağ uzunluğu, bağ açılan, torsiyon açılan gibi elektronik özellikleri AMI metoduyla hesaplanmıştır
Özet (Çeviri)
rv SUMMARY 1,3-Dicarbonyl compounds combine with oxalyl chloride to yield novel furan-2,3-diones derivatives t, 7. The pyrimidine derivate compounds were obtained from the oxa-1,3 dien part of 1, by giving the reaction similiar to Michael type addition reaction, with carbazones. Furan-2,3-dione 1 reacts with semi- thiosemicarbazone derivatives to give pyrimidine derivatives 3a, 3b, 3c, 3d, 3j, 3£ 3g, 3h. The Pyrimidine derivate 3e compound is hydrolized in acidic media giving the product l-Amino-5-(4-Methoxybenzoyl)-4- (4-Metoxyphenyl)-L&-pyrimidine-2-thione 3i. Pyrimidine 4, 6b, Pyridazine 5, 8 and imidazole 6a derivatives were obtained from the reactions of furan-2,3-diones 1, J with carbazites. The structures of all compounds synthesized were confirmed by IR, 'H NMR, 13C NMR spektroscopic measurements and their C, H, N contents were measured using CHNS analyser. All the thoretical calculations were done by using the Semiempirical Quantum Chemical AMI method in MOPAC 7, program package. The reactions of both semi-tiyosemicarbazones with furan-2,3-dione 1 and furan-2,3-diones 1, 7 with carbazite derivatives were investigated via calculating the electronic structures of the reactants and final products by using the AMI method. Electronic parameters, such as electronic density distribution, bond length, torsiyon and bond angles, of the molecules under, consideration were calculated as a function of the nature of the substituents.