Türk ceza hukukunda yağma suçu
The crime of plunder in Turkish criminal law
  1. Tez No: 974864
  2. Yazar: BİLGE CANAN YETKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SİNAN ALTUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
Özet
Ceza hukukunun temel gayesi; insanların toplumda sağlık, güvenlik, özgürlük hissiyle yaşayabilmeleri için gereken ve önem arz eden hukuksal ve insani değerleri korumak ve kişilerin özgür, huzurlu, güvenli ve demokratik bir ortamda yaşamalarını sağlamaktır. Bu çalışmada karmaşık yapısıyla çözülmesi en zor suç tiplerinden biri olan ve ayrıca malvarlığına yönelik saldırıların en yaygını olan yağma suçları; olağan suç işleme metodu kullanılarak incelenmiş, doktrindeki ağırlıklı görüş, farklı düşünen yazarların kendi görüşlerini destekleyen gerekçeleri ve sonuçta kendi görüşümüz de belirtilerek ilgili ve güncel Yargıtay kararları ışığında konu hakkında etraflıca bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of criminal law is to protect the legal and human values that are necessary and important for people to live in society with a sense of health, security and freedom, and to ensure that people live in a free, peaceful, safe and democratic environment. In this study, looting crimes, which are one of the most difficult types of crimes to solve with their complex structure and also the most common type of attacks on property, have been examined by using the ordinary criminal method, the predominant opinion in the doctrine, the justifications of the authors who support their own opinions and our own opinion in the end, and detailed information on the subject in the light of the relevant and current Supreme Court decisions.