Avrupa Birliği bölgesel politikasının merkez ve Doğu Avrupa ülkeleri üzerindeki etkisi
Effect of the regional policy of European Union on Central and Eastern European countries
- Tez No: 257527
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU AKKOYUNLU WİGLEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
2004 ve 2007 yıllarında gerçekleşen ve Merkez ve Doğu Avrupa ülkelerini (Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Letonya, Litvanya, Macaristan, Polonya, Romanya, Slovakya ve Slovenya) birliğe dahil eden genişlemeden sonra bölgeler arası dengesizlik çok fazla artmıştır. AB eski üye ülkelerin sosyo-ekonomik açıdan Merkez ve Doğu Avrupa Ülkeleri ile önemli farklılıklar içermesi sebebiyle, bu yeni üye ülkelerin Avrupa Birliği'ne girmesiyle Birliğin yapısı değişikliklere uğramış ve Avrupa Birliği içerisinde ekonomik ve sosyal sorunların doğmasına neden olmuştur.Avrupa Birliği'nde ülkeden ülkeye değişiklik gösteren önemli bölgesel farklılıklar mevcuttur. Bunlar gelir düzeyleri, büyüme hızları, ticaret oranları, enflasyon ve faiz oranları, doğrudan yabancı yatırımlar ve işsizlik oranları gibi bölgesel farklılıklardır. Bu sorunu gidermek amacıyla Birlik, üye devletlerle işbirliği yaparak az gelişmiş bölgelerin gelişip Avrupa Birliği'nde ki eski üyelere uyum sağlamasına yönelik bölgesel programlar uygulamaya başlamıştır. Bu bölgesel programlar bölgesel politika olarak adlandırılarak, Merkez ve Doğu Avrupa Ülkeleri'ne yapılan mali yardımları ve verilen fonları kapsamış ve dengeli bir Avrupa kurmak amacını gütmüştür. Avrupa Birliği Bölgesel Politikası, dezavantajlı bölgelerin sorunlarını çözmelerini hedefleyerek Birlik düzeyinde yardım sağlayacak şekilde oluşturulmuş ve bütçenin büyük bir kısmı bu bölgesel politikaya ayrılmıştır.Her ne kadar Avrupa Birliği Bölgesel Politikası bölgesel eşitsizliklerin azalmasını ve ülkeler arasında yakınlaşmayı sağlasa da, beklenen düzeyde olmamıştır. Bu nedenle hem Avrupa Birliği genelinde hem de yerel ve bölgesel düzeyde dengesizlikler devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
After the enlargement of the Union realized in 2004 and in 2007 as a result of the accession of Central and Eastern European Countries (Bulgaria, Czech Republic, Estonia, Latvia, Lithuania, Hungary, Poland, Romania, Slovakia, Slovenia), interregional disparities have reached to a high level. Since old member states have socio-economical differences comparing to the Central and Eastern European Countries, the structure of the Union have changed significantly after the accession of the new member states and these new member states have caused economic and social problems to be aroused in the European Union.There are regional disparities spesific to each country in the European Union. These regional disparities cover the differences in their income levels, growth rates, trade rates, inflation and interest rates, rate of foreign direct investments and rates of unemployment. In order to solve this issue, the Union, by cooperating with the members states, has initiated regional programs to help the underdeveloped regions to achieve regional development and convergence with the old member states. These regional programs known as regional policies cover financial aids and funds granted to Central and Eastern European Countries and target to establish a properly balanced Europe. Regional policy of the European Union has been set to provide aid at the Union level with the aim of solving the problems of the poorly developed regions and high proportion of the budget has been directed to this regional policy.Although Regional Policy of the European Union has generated interregional convergence between countries and decreased regional disparities, the process have not yet reached to the expected level. Due to these reasons, disparities remain both at the local and regional levels.