Tüketim alışkanlıkları bağlamında tüketici boykotları: İsrail ürünlerinin boykotu üzerine bir araştırma (Sivas örneği)
Consumer boycotts in the context of consumption habits: A study on the boycott of Israeli products (Sivas example)
- Tez No: 974905
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM YEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde tüketim, bireylerin kimliğini, inançlarını ve politik duruşlarını yansıttıkları toplumsal bir davranış biçimi haline gelebilmektedir. Küresel krizler, savaşlar ve adaletsizlikler karşısında bireyler, tüketim pratiklerini birer tepki ve dayanışma aracına dönüştürmekte, bu çerçevede tüketici boykotlar giderek daha görünür hale gelmektedir. Tüketici boykotları, bireylerin toplumsal olaylara karşı pasif kalmak yerine, ekonomik tercihleri aracılığıyla bir duruş sergilediği önemli bir ifade biçimi olarak değerlendirilmektedir. Bu çalışmada, özellikle, Israil'in Filistin'e yönelik saldırıları sonrasında Türkiye`de gelişen boykot hareketi bağlamında, tüketicilerin bu eyleme dair tutumları ele alınmıştır. Bu noktadan hareketle bu araştırmanın problemi, tüketici boykotlarının bireylerin tüketim davranışlarını nasıl etkilediği ve bu süreçteki tutumlarının nasıl șekillendiği soruları etrafında şekillenmiştir. Bu çalışmanın temel amacı, tüketicilerin boykota neden, nasıl katıldıklarını ve tüketici boykotunun yansımalarını anlamaktır. Çalışmanın kavramsal çerçevesinde tüketim, tüketici, boykot ve türleri gibi kavramlar ele alınmaktadır. Araştırmanın kuramsal perspektifinde etnosentrizm kavramı ve Bourdieu`nun alan kuramından yararlanılmaktadır. Bu çalışmanın metodolojisinde nitel araștırma yönteminden yararlanılmıştır. Alan araştırmasında kartopu örnekleme yöntemiyle kullanılmıştır. Veriler, İsrail boykotuna katlan 30 tüketici ile görüşme yapılarak toplanmıştır. Görüşmeler içerik analiziyle açıklanmaya çalışılmıştır. Görüşmeler yoluyla elde edilen bulgular, boykotun bireyler için vicdani rahatlama, inanç temelli sorumluluk, politik bir tavır ve sembolik bir destek biçimi olarak değerlendirildiğini göstermektedir. Boykota katılma nedenlerini insan hakları, İsrail'e zarar verme ve tepki gösterme bağlamında anlamlandırdıklarını ortaya çıkmaktadır. Boykot sürecinde sosyal medya ve sosyal çevrelerinden etkilendikleri ve boykotla ilgili olarak ise ürün araștırmaya yönelip yeni tüketim alışkanlıkları kazandıkları ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, consumption can become a social behavior through which individuals reflect their identity, beliefs, and political stance. In the face of global crises, wars, and injustices, individuals turn their consumption practices into a tool of reaction and solidarity; in this context, consumer boycotts are becoming increasingly visible. Consumer boycotts are considered as an important form of expression in which individuals, instead of remaining passive against social events, display a stance through their economic preferences. In this study, in particular, within the context of the boycott movement that developed in Turkey after Israel's attacks on Palestine, the attitudes of consumers towards this action are discussed. From this point of view, the problem of this research has been shaped around the questions of how consumer boycotts affect individuals' consumption behaviors and how their attitudes are shaped in this process. The main purpose of this study is to understand why and how consumers participate in boycotts and the reflections of the consumer boycott. In the conceptual framework of the study, concepts such as consumption, consumer, boycott, and types of boycott are discussed. In the theoretical perspective of the research, the concept of ethnocentrism and Bourdieu's field theory are used. In the methodology of this study, the qualitative research method was used. In the field research, the snowball sampling method was also used. The data were collected by interviewing 30 consumers who participated in the Israel boycott. The interviews were tried to be explained by content analysis. The findings obtained through interviews show that the boycott is considered by individuals as a form of conscience relief, faith-based responsibility, political stance, and symbolic support. It is revealed that they make sense of the reasons for participating in the boycott in the context of human rights, harming Israel, and showing reaction. It has been found that during the boycott they were influenced by social media and their social environment, and regarding the boycott, they turned to product research and gained new consumption habits