7-metilksantin yüklü etozomların in vitro gut hastalığı modelinde tedaviye yönelik etkinliğinin incelenmesi
Investigating the therapeutic efficacy of 7-methylxanthine-loaded ethosomes in an in vitro gout disease model
- Tez No: 974924
- Danışmanlar: PROF. DR. RABİA ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biyomühendislik, Biotechnology, Bioengineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
Özet
Gut hastalığı, serum ürik asit (SÜA) seviyesinin eşik değerin üzerine çıkması ve özellikle eklem dokularında monosodyum ürat (MSU) kristallerinin oluşması ile karakterize metabolik bir hastalıktır. Hayvansal proteinlerin yoğun tüketilmesi veya ürik asitin verimli şekilde böbreklerden atılamaması sonucu yükselen SÜA, insanlarda çeşitli biyolojik ve çevresel faktörlerin etkisiyle MSU kristallerinin oluşumuna neden olmaktadır. Bu kristaller, eklem sıvıları ve çevresinde akut inflamasyona ve hücre ölümüne yol açmaktadır. Yoğun ağrı, şişme ve kızarıklığa yol açan akut inflamasyon, kişilerin yaşam kalitesini düşürmektedir. 2019 yılında dünya genelinde 15-39 yaş arası 5.21 milyon genç yetişkinde gut hastalığı gözlemlenmiştir. Gut hastalığında tedavi yöntemleri genel olarak bitkisel protein ağırlıklı diyete geçişle birlikte; anti-inflamatuar ilaçlar, ksantin oksidaz inhibitörleri, kortikosteroidler ve ürikaz takviyesine dayanmaktadır. Bu tez çalışmasında sinoviyal sıvıya geçerek MSU kristallerini azaltmaya yönelik yenilikçi bir tedavi yaklaşımıyla MSU kristallerinin oluşumunu inhibe edebildiği bilinen, düşük toksisiteye sahip ve in vivo kullanımda güvenilirliği gösterilmiş bir molekül olan 7-metilksantinin (7-MX) kullanılması hedeflenmiştir. Buna ek olarak 7-MX molekülünün etkinliğini ve biyoyararlanımını artırmak ve sinoviyal sıvıya geçişini sağlamak için transdermal taşıyıcı sistem olarak etozom kullanılması amaçlanmıştır. Yumuşak yapıda veziküller halinde bulunan etozomlar, içeriğindeki yüksek miktarda fosfolipit ve etanol sayesinde noninvaziv bir taşıyıcı sistem olarak kullanılmaktadır. Tez çalışmasında 7-MX yüklü etozomların elde edilmesi ve karakterizasyonu, ardından in vitro gut hastalığı modelinde etkinliğinin gösterilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda in vitro gut hastalığı modeli geliştirmek üzere, MSU kristallerinin HUVEC hücrelerine uygulanmasıyla sitotoksisiteyi ve hücre içi ROS seviyesini arttırdığı gösterilmiştir. Diğer taraftan 7-MX molekülünün tek başına uygulandığında MSU kristallerini çözebildiği; in vitro gut hastalığı modelinde hücre canlılığını arttırdığı, ROS üretimini azalttığı gösterilmiştir. Ayrıca, taşıyıcı sistem olarak sentezlenen ve karakterize edilen 7-MX yüklü etozomların hücrelere verildiğinde in vitro gut modelinde hücre canlılığını arttırdığı ve ROS üretimini azalttığı gözlemlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, etozomal sistemle hedef bölgeye etkin bir şekilde iletilmesi öngörülen 7-MX'in, gut hastalığında potansiyel bir lokal tedavi yaklaşımı olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Gout is a metabolic disease characterised by elevated serum uric acid (SUA) levels above the threshold value and the formation of monosodium urate (MSU) crystals, particularly in joint tissues. Elevated SUA levels, resulting from the intensive consumption of animal proteins or inefficient renal excretion of uric acid, along with the effect of various biological and environmental factors in humans, lead to the formation of MSU crystals. MSU crystals cause acute inflammation and cell death in and around the joint. Acute inflammation leads to intense pain, swelling and redness, reducing the patients' quality of life. In 2019, gout was observed in 5.21 million young adults aged 15-39 worldwide. Treatment methods for gout generally consist of switching to a plant-based protein-rich diet, along with anti-inflammatory drugs, xanthine oxidase inhibitors, corticosteroids, and uricase supplementation. Within the scope of this study; a novel treatment approach that effectively accesses the synovial fluid to reduce the MSU crystal load within the joint and, 7-methylxanthine (7-MX), a molecule known to inhibit the formation of MSU crystals with low toxicity and shown safety in in vivo use, was designed to be employed. The study further aimed to utilize ethosomes as a transdermal delivery system to enhance the efficacy and bioavailability of the 7-MX molecule and facilitate its passage into synovial fluid. Ethosomes, which are soft vesicles, are used as a non-invasive drug-delivering system due to their high content of phospholipids and ethanol. This thesis aimed to obtain and characterize 7-MX-loaded ethosomes and demonstrate their efficacy in an in vitro gout disease model. In this context, an in vitro gout disease model was established by demonstrating that MSU crystals increase cytotoxicity and intracellular ROS levels when applied to HUVEC cells. However, it was shown that the 7-MX molecule alone can dissolve MSU crystals, enhance cell viability, and reduce ROS production in the in vitro gout model. Furthermore, when administered to cells, 7-MX loaded ethosomes, synthesized and characterized as a carrier system, were observed to increase cell viability and decrease ROS production in the in vitro gout model. These findings suggest that 7-MX, effectively delivered to the target site via the ethosomal system, may represent a potential local therapeutic approach for gout disease.