Kurulmuş olan ve kurulması muhtemel nükleer reaktörler ve çalışma prensipleri
Nuclear reactors which have been founded and will be probably founded and their principles of plant
  1. Tez No: 97496
  2. Yazar: MURAT ÖZDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YAPICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
V ÖZET 21. yüzyılda, teknoloji ve insanlığın gelişimi, enerji üretiminin artırılmasına ve yeni kaynakların bulunmasına bağlıdır. Çünkü, günümüzde kullanılan enerji kaynakları (petrol, kömür, doğalgaz) hızla tüketilirken, nüfus artmaktadır ve çevre sorunları dahada büyümektedir. Diğer taraftan kullanılan enerji miktarı, bir ülkenin sosyo-ekonomik gelişmesinin bir göstergesidir. Bugün, sahip olunan şartlara göre, nükleer enerji ekonomiklik, çevresel, güvenlik, dışa bağımsızlık ve yeterli yakıt miktarı (uranyum, toryum, döteryum and trityum rezervleri) açılarından ele alındığında insanlık ihtiyaçlarına en çok kaynak ve çabuk cevap verebilecek enerji olarak görünmektedir. Bu sebeple kısa sürede, ülkemiz bu teknolojiye sahip olmalıdır. İlave olarak, nükleer teknoloji karmaşık bir sistem olmasına rağmen, enerji üretiminin yanısıra tıp, hayvancılık, tarım ve kontrol sistemlerindede kullanılması büyük bir avantajdır. Nükleer reaktörler; fısyon reaktörleri, Füzyon reaktörleri ve Füzyon-Fisyon (hibrid) reaktörleri olarak üç grupta sınıflandılabilir. Günümüzde, sadece fısyon reaktörleri enerji üretimi ve diğer sahalarda kullanılmaktadır, diğer iki reaktör grubu henüz araştırma ve labaratuvar aşamasındadır. Fisyon reaktörleri termal reaktör olarakda isimlendiril- mektedir. Dünyada kullanılan elektriğin % 16'sı 436 adet termal reaktörden sağlanmakta olup, 31 reaktör ise inşaat halindedir. İlave olarak, günümüzde 270 'den fazla araştırma, 400'den fazla gemi ve denizaltı reaktörü çalışmaktadır. Bu çalışmada, kullanılmakta olan veya araştırma safhasında olan tüm reaktörler (hafif su soğutmalı reaktörler: PWR ve LWR, ağır su soğutmalı reaktörler: CANDU, gaz soğutmalı reaktörler: MGCR, AGR ve HTGR, eriyik tuz soğutmalı reaktörler: FBR, mağnetik sıkıştırmalı füzyon reaktörleri: MHD, JET, İTER, laser sıkıştırmalı füzyon reaktörleri: 1CF, HYLIFE, barışçıl patlamalı füzyon reaktörleri: PACER, fisyon-fuzyon sürücülü Hibrid reaktörleri) çalışma prensipleri, yakıt durumları, teknolojik seviyeleri açısından detaylı bir şekilde incelenmiştir. Ayrıca bu reaktörler ile diğer enerji üretin tesisleri mukayese edilerek, gelecekte dünya ve ülkemizin enerji politikalarında üstlenecekleri roller geniş bir şekilde araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT At 21. century, the improvement of the technology and humanity depends on increasing of the energy generation and discovering of new energy source because of proportionally exhausted resources (petroleum, coal and natural gas), increasing population and environmental problems. On the other hand, amount of the electric energy consumption is a measure of social and economics development for any country. According to present conditions, today, nuclear energy is shown as the fastest solution and the biggest source from standpoint of lower cost, safety, environment's friend, independence to foreign states and enough fuel resources (uranium, thorium, tritium and deuterium reserves). For that purpose, our country have to use this technology in near future. In addition, it is a important advantage that nuclear technology, although that is a complex system, can also be used in fields such as medicinal, agriculture, stockbreeding and control systems except electrical energy generation. Generally, nuclear reactors can be classified in three groups as fission, fusion and fusion- fission (hybrid) reactors. Today, only the fission reactors for energy production and other aims is used. The other reactors are being at research and laboratory stage yet. 16% of total consumed electricity in the world is supplied by 436 fission reactors named as also thermal reactor, and construction of 3 1 reactors still go on. In addition, today, number of research reactors and reactors used in ships or submarines are about 270 and 400, respectively. In this study, all nuclear reactor types which is used in energy production or which is going on development process ( reactors cooled by light water: PWR ve LWR, reactors cooled by heavy water: CANDU, reactors cooled by gas: MGCR, AGR ve HTGR, reactors cooled by molten salt: FBR, fusion reactors with magnetic confinement: MHD, JET, ITER, fusion reactors with laser confinement: ICF, HYL1FE, fusion reactors with peaceful explosion: PACER, hybrid reactor with fission-fusion drivers) are investigated detaily in terms of operation principles, fuel requirementi and technological cases. In addition,. a comparison of these reactors and other reactors is performed, and the roles they play in the energy policy of the states are researched in a wide perspective.