Psoriasis hastalarında PDCD1 ve LAG 3 gen polimorfizmlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of PDCD1 and LAG 3 gene polymorphisms in patients with psoriasis
- Tez No: 974977
- Danışmanlar: PROF. DR. İLGEN ERTAM SAĞDUYU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Genetik, Dermatology, Genetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hastalıklar Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, immün yanıtın negatif düzenleyicilerinden PDCD1 (Programmed Cell Death 1) ve LAG 3 (Lymphocyte Activation Gene 3) genlerinde yer alan rs10204525 ve rs1922452 tek nükleotid polimorfizmlerinin (SNP) psoriasis hastalığındaki potansiyel rolleri araştırılmıştır. Psoriasisli bireylerde bu genetik varyantların varlığı; hastalık süresi, klinik özellikler, tedavi gereksinimi ve biyolojik ajanlara verilen tedavi yanıtları ile ilişkilendirilerek değerlendirilmiştir. Yöntem: Araştırmaya, 13 Kasım 2024 – 3 Ocak 2025 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Ana Bilim Dalı polikliniğinde takip edilen 18 yaşından büyük, otoimmün ve nörodejeneratif hastalığı olmayan 118 psoriasis hastası ve 68 psoriasis tanısı olmayan kontrol dahil edilmiştir. Katılımcılardan elde edilen demografik ve klinik veriler (yaş, cinsiyet, hastalık süresi, klinik tip, komorbiditeler, eklem tutulumu, aile öyküsü, tedavi öyküsü) kaydedilmiştir. PDCD1 rs10204525 ve LAG 3 rs1922452 polimorfizmleri, periferik kan örneklerinden PCR yöntemiyle genotiplenmiştir. Elde edilen genotipik veriler ile klinik parametreler arasındaki ilişkiler Ki-kare, Fisher's exact ve Kruskal-Wallis testleri ile analiz edilmiş; p<0,05 değeri anlamlı kabul edilmiştir. Bulgular: Psoriasisli bireyler ile sağlıklı kontrol grubu arasında yaş (psoriasisli: 46,15 ± 15,54 yıl; kontrol: 46,57 ± 15,23 yıl; p = 0,858), cinsiyet (psoriasisli: %58,5 erkek; kontrol: %58,8 erkek; p = 1,000) ve sistemik komorbidite sıklığı (psoriasisli: %40,7; kontrol: %30,9; p = 0,240) açısından anlamlı fark bulunmamıştır. PDCD1 (rs10204525) ve LAG3 (rs1922452) polimorfizmleri ile psoriasis varlığı arasında anlamlı ilişki saptanmamıştır (PDCD1: p = 0,836; LAG3: p = 0,669). Aynı şekilde, bu genotiplerin sistemik tedavi gereksinimi ile de ilişkili olmadığı gösterilmiştir (PDCD1: p = 0,274; LAG3: p = 0,182). Ancak, PDCD1 genotipi ile biyolojik ajan tedavisi gereksinimi arasında anlamlı ilişki saptanmıştır (p = 0,021); özellikle SNP genotipine sahip hastaların tamamı biyolojik tedavi kullanmıştır. Ayrıca TNF-α inhibitörleri ile tedavi edilen hastalarda, LAG3 normal genotipli bireylerde tedaviye yanıt oranının diğer genotiplere göre anlamlı düzeyde düşük olduğu belirlenmiştir (p = 0,039). Diğer biyolojik ajanlar (IL-17, IL-23p19, IL-12/23 inhibitörleri) açısından PDCD1 ve LAG3 genotipleri ile tedavi yanıtı arasında anlamlı ilişki gözlenmemiştir (PDCD1: p=0.637–0.580–0.516; LAG3: p=1.000–1.000–0.361). Sonuç: Bu çalışma, PDCD1 ve LAG3 genetik varyasyonlarının Türk psoriasisli hastalarındaki dağılımını ve bu varyantların klinik özellikler ile tedavi yanıtı üzerindeki potansiyel etkilerini incelemiştir. Bulgular, bu genlerin psoriasis gelişiminde primer bir rol oynamaktan çok, biyolojik ajan tedavisi gereksinimi ve özellikle TNF-α inhibitörlerine verilen yanıt gibi parametrelerde etkili olabileceğini göstermektedir. LAG3 normal genotipli bireylerde TNF-α tedavisine düşük yanıt oranı, LAG3'ün immün regülasyondaki potansiyel rolünü desteklemektedir. Ancak örneklem büyüklüğünün bazı alt gruplarda sınırlayıcı olduğu göz önünde bulundurulmalı ve bu ilişkilerin daha sağlıklı değerlendirilebilmesi için, tedavi-naif bireylerde yapılan geniş örneklemli, fonksiyonel ve longitudinal çalışmalarla desteklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to investigate the potential roles of single nucleotide polymorphisms (SNPs) rs10204525 and rs1922452 located in the PDCD1 (Programmed Cell Death 1) and LAG3 (Lymphocyte Activation Gene 3) genes, which are negative regulators of the immune response, in patients with psoriasis. The presence of these genetic variants in individuals with psoriasis was evaluated in relation to disease duration, clinical features, treatment requirements, and response to biological therapies. Methods: A total of 118 psoriasis patients over the age of 18, without autoimmune or neurodegenerative diseases, who were followed in the outpatient clinic of the Department of Dermatology and Venereology at Ege University Medical Faculty between November 13, 2024, and January 3, 2025, were included as the patient group. Likewise, 68 individuals over the age of 18, with no diagnosis of psoriasis and no autoimmune or neurodegenerative diseases, were included as the control group. Demographic and clinical data (age, sex, disease duration, clinical type, comorbidities, joint involvement, family history, treatment history) were recorded. Genotyping of PDCD1 rs10204525 and LAG3 rs1922452 polymorphisms was performed using the PCR method on peripheral blood samples. The relationships between genotypic data and clinical parameters were analyzed using chi-square, Fisher's exact, and Kruskal-Wallis tests; a p-value < 0.05 was considered statistically significant. Results: No significant differences were found between the psoriasis and control groups in terms of age (psoriasis: 46.15 ± 15.54 years; control: 46.57 ± 15.23 years; p = 0.858), sex (psoriasis: 58.5% male; control: 58.8% male; p = 1.000), or frequency of systemic comorbidities (psoriasis: 40.7%; control: 30.9%; p = 0.240). No significant association was found between psoriasis and PDCD1 (p = 0.836) or LAG3 (p = 0.669) gene polymorphisms. Similarly, these genotypes were not associated with the need for systemic treatment (PDCD1: p = 0.274; LAG3: p = 0.182). However, a significant association was found between PDCD1 genotype and the need for biological therapy (p = 0.021); notably, all patients with the SNP genotype were receiving biological treatment. Among patients treated with TNF-α inhibitors, individuals with the normal LAG3 genotype had a significantly lower response rate to treatment compared to other genotypes (p = 0.039). No significant associations were observed between PDCD1 or LAG3 genotypes and response to other biologics (IL-17, IL-23p19, IL-12/23 inhibitors) (PDCD1: p=0.637–0.580–0.516; LAG3: p=1.000–1.000–0.361). Conclusion: This study examined the distribution of PDCD1 and LAG3 genetic variations in Turkish patients with psoriasis and assessed the potential effects of these variants on clinical features and treatment response. The findings suggest that while these genes may not play a primary role in the pathogenesis of psoriasis, they could influence parameters such as the need for biological treatment and response to TNF-α inhibitors. The reduced response to TNF-α inhibitors observed in patients with the normal LAG3 genotype supports a potential immunoregulatory role of LAG3. However, the limited sample size in certain subgroups should be considered, and these associations need to be confirmed through large-scale, functional, and longitudinal studies in treatment-naive individuals.