Prognostik nutrisyon indeksi ve HALP skoru: Yoğun bakımda mortaliteyi belirlemede yeni göstergeler
Prognostic nutrition index and HALP score: New indicators for determining mortality in intensive care
- Tez No: 975043
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHSİN KARAASLAN, DR. NEZİHE ÇİFTASLAN GÖKŞENOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Yoğun bakım ünitelerinde mortalite tahmini, hasta yönetimi ve kaynak planlaması açısından büyük önem taşımaktadır. Bu amaçla geliştirilen APACHE II ve SOFA skoru gibi skorlama sistemlerinin yanı sıra, hastaların beslenme ve immün durumunu yansıtan yeni indekslerin de prognostik değer taşıyabileceği öne sürülmektedir. Prognostik Nütrisyon İndeksi (PNI), serum albümin düzeyi ve lenfosit sayısını esas alan bir indekstir; HALP skoru ise hemoglobin, albümin, lenfosit ve trombosit değerlerini bir araya getiren yeni bir immüno-nütrisyonel belirteçtir. Literatürde çeşitli hasta gruplarında prognozu öngörmek için kullanılan bu skorların yoğun bakım pratiğindeki potansiyel rolü araştırılmaktadır; ancak yoğun bakım hastalarında bu indekslerin prognostik değerine ilişkin veriler sınırlıdır. Bu çalışmada, yoğun bakım ünitesinde izlenen hastalarda PNI ve HALP skorlarının hastane içi mortaliteyi öngörmedeki potansiyelini değerlendirmek amaçlanmıştır. Temmuz 2024 ile Ocak 2025 tarihleri arasında üçüncü basamak yoğun bakım ünitesinde yatan 100 yetişkin hasta retrospektif kesitsel bir çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların demografik, klinik ve laboratuvar verileri retrospektif olarak kayıtlarından toplanmıştır. Her hasta için PNI, serum albümin değeri ve lenfosit sayısı kullanılarak hesaplanmış; HALP skoru da hemoglobin, albümin, lenfosit ve trombosit değerleri kullanılarak belirlenmiştir. Elde edilen PNI ve HALP skorları ile hastane içi mortalite arasındaki ilişkiler istatistiksel olarak analiz edilmiştir (istatistiksel anlamlılık için p<0,05 kriteri kullanılmıştır). Hastane içi mortalite gelişen olguların PNI ve HALP skorları, sağ kalan hastalara kıyasla anlamlı derecede düşük saptandı (her iki skor için p<0,05). Yapılan çok değişkenli lojistik regresyon analizinde, hem PNI hem de HALP skorunun hastane içi mortalite açısından bağımsız risk faktörleri olduğu gösterildi. ROC eğrisi analizi sonucunda, PNI ve HALP skorlarının mortaliteyi öngörme gücünün istatistiksel olarak anlamlı ve kabul edilebilir düzeyde olduğu belirlendi (eğri altında kalan alan [AUC] değerleri >0,70). PNI ve HALP skorları, yoğun bakım ünitesinde yatan hastalarda mortalite riskini öngörmede kullanılabilecek yeni ve güvenilir belirteçler olarak saptanmıştır. Beslenme durumu ve bağışıklık yanıtını yansıtan bu iki indeksin, yoğun bakım pratiğinde kolaylıkla hesaplanabildiği ve ek bir maliyet gerektirmediği için risk değerlendirmesinde yararlı olabileceği düşünülmektedir. Gelecekte yapılacak geniş ölçekli, ileriye dönük çalışmalarla bu bulguların doğrulanması faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Mortality prediction in intensive care units is of great importance in terms of patient management and resource planning. In addition to scoring systems developed for this purpose, such as APACHE II and SOFA, it has been suggested that new indices reflecting patients' nutritional and immune status may also have prognostic value. The Prognostic Nutrition Index (PNI) is an index based on serum albumin level and lymphocyte count; the HALP score is a new immuno-nutritional marker combining haemoglobin, albumin, lymphocyte, and platelet values. The potential role of these scores, used in the literature to predict prognosis in various patient groups, in intensive care practice is being investigated; however, data on the prognostic value of these indices in intensive care patients are limited. This study aimed to evaluate the potential of PNI and HALP scores in predicting in-hospital mortality in patients monitored in the intensive care unit. One hundred adult patients admitted to a tertiary intensive care unit between July 2024 and January 2025 were included in a retrospective cross-sectional study. The patients' demographic, clinical, and laboratory data were retrospectively collected from their records. The PNI score was calculated for each patient using serum albumin level and lymphocyte count; the HALP score was determined using haemoglobin, albumin, lymphocyte, and platelet values. The relationships between the obtained PNI and HALP scores and in-hospital mortality were statistically analysed (p<0.05 criterion was used for statistical significance). The PNI and HALP scores of cases with in-hospital mortality were found to be significantly lower than those of surviving patients (p<0.05 for both scores). In the multivariate logistic regression analysis, both the PNI and HALP scores were shown to be independent risk factors for in-hospital mortality. ROC curve analysis revealed that the predictive power of PNI and HALP scores for mortality was statistically significant and acceptable (area under the curve [AUC] values >0.70). PNI and HALP scores were identified as new and reliable markers that can be used to predict mortality risk in patients admitted to the intensive care unit. As these two indices, which reflect nutritional status and immune response, can be easily calculated in intensive care practice and do not require additional costs, they are considered useful in risk assessment. Future large-scale, prospective studies to validate these findings would be beneficial.