Ortaokul görsel sanatlar öğretmenlerinin sanat eleştirisi ve estetik öğrenme alanına ilişkin görüşleri
Views of secondary school visual arts teachers on the field of art criticism and aesthetics learning
- Tez No: 975058
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Eğitim ve Öğretim, Fine Arts, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, görsel sanatlar öğretmenlerinin ortaokul görsel sanatlar dersi öğretim programında yer alan sanat eleştirisi ve estetik öğrenme alanına ilişkin görüşlerini ortaya koymaktır. Sanat eğitiminin önemli bir bileşeni olan sanat eleştirisi ve estetik, öğrencilerin sanatsal algılarını, yorumlama becerilerini ve eleştirel düşünme yetilerini geliştirmede önemli bir rol oynamaktadır. Bu bağlamda öğretmenlerin görüşlerini ortaya koymak, alanın öğretim sürecindeki işlevselliğini değerlendirmek açısından önem taşımaktadır. Araştırma, nitel araştırma desenlerinden durum çalışması yöntemiyle yürütülmüştür. Çalışmanın katılımcılarını, 2024–2025 eğitim-öğretim yılında farklı illerde görev yapan 11 görsel sanatlar öğretmeni oluşturmaktadır. Veriler, yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmış ve içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Elde edilen bulgular, öğretmenlerin sanat eleştirisi ve estetik öğrenme alanını genel olarak önemli bulduklarını, ancak öğretim programında bu alana yeterince yer verilmediğini düşündüklerini ortaya koymuştur. Öğretmenler ayrıca uygulamada süre yetersizliği, materyal eksiklikleri ve ölçme-değerlendirme sorunları yaşandığını belirtmiştir. Bununla birlikte sanat eleştirisi ve estetik etkinliklerin öğrencilerin sanata yönelik farkındalığını artırdığı, yorum yapma ve eleştirel düşünme becerilerini geliştirdiği ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to reveal the views of visual arts teachers regarding the art criticism and aesthetics learning area included in the middle school visual arts curriculum. As a significant component of art education, art criticism and aesthetics play a vital role in developing students' artistic perception, interpretation skills, and critical thinking abilities. In this context, understanding teachers' perspectives is important for evaluating the functionality of this learning area within the instructional process. The research was conducted using the case study method, one of the qualitative research designs. The participants of the study consisted of 11 visual arts teachers working in different provinces during the 2024–2025 academic year. Data were collected through a semi-structured interview form and analyzed using content analysis. The findings revealed that teachers generally consider the art criticism and aesthetics learning area important, yet they believe it is not sufficiently addressed in the curriculum. Teachers also reported problems such as limited time, lack of materials, and challenges in assessment and evaluation. However, it was stated that activities related to art criticism and aesthetics increase students' awareness of art and improve their interpretation and critical thinking skills.