Sağlık çalışanlarının sağlık turizmi farkındalığı üzerine bir araştırma
A study on health tourism awareness of healthcare workers
  1. Tez No: 975065
  2. Yazar: ABDULLAH AÇIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT ÖZDAŞLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, Ankara ilinde faaliyet gösteren kamu ve özel hastanelerde görev yapan sağlık çalışanlarının sağlık turizmine yönelik farkındalık düzeylerini belirlemek ve bu farkındalık düzeylerinin çeşitli demografik ve mesleki değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğini ortaya koymaktır. Küresel düzeyde önemi giderek artan sağlık turizmi sektörü, ülkeler için yalnızca ekonomik bir getiri kaynağı olmakla kalmayıp aynı zamanda stratejik bir hizmet alanı hâline gelmiştir. Bu bağlamda sağlık çalışanlarının bilgi düzeyleri ve tutumları, sunulan hizmetin niteliğini doğrudan etkilemektedir. Araştırma nicel yöntemle yürütülmüş, veri toplama aracı olarak iki bölümden oluşan anket formu kullanılmıştır. Birinci bölümde katılımcıların demografik ve mesleki bilgileri; ikinci bölümde ise Dağlı (2021) tarafından geliştirilen 22 maddelik Sağlık Turizmi Farkındalık Ölçeği (STFÖ) yer almıştır. Veriler SPSS yazılımı ile analiz edilmiş, Mann-Whitney U testi ve Kruskal-Wallis H testi gibi parametrik olmayan istatistiksel yöntemler kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre sağlık çalışanlarının sağlık turizmine ilişkin farkındalık düzeyleri genel olarak orta seviyededir. Farkındalık düzeyleri yaş, cinsiyet, eğitim durumu, meslek grubu, mesleki deneyim süresi, görev yapılan birim ve sağlık turizmi eğitimi alma gibi değişkenlere göre anlamlı farklılık göstermektedir. Özellikle poliklinik ve idari birimlerde görev yapan, lisansüstü eğitime sahip, örgün ya da yaygın sağlık turizmi eğitimi almış ve sağlık turizmi birimlerinde çalışan personelin farkındalık düzeylerinin daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda sağlık kurumlarında sağlık turizmi ile ilgili eğitim programlarının yaygınlaştırılması, hizmet içi eğitimlerin artırılması ve sağlık turizmi politikalarının sağlık çalışanlarına yönelik farkındalık stratejileriyle desteklenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this study is to determine the health tourism awareness levels of healthcare workers employed in public and private hospitals operating in Ankara, and to examine whether these levels vary significantly according to various demographic and occupational variables. Health tourism, which has become increasingly important worldwide, is not only an economic revenue source but also a strategic service sector for many countries. In this context, the knowledge and attitudes of healthcare professionals directly influence the quality of services provided. The research was conducted using a quantitative method, and data were collected via a two-part questionnaire. The first section gathered demographic and occupational information about the participants, while the second part included the 22-item Health Tourism Awareness Scale (HTAS) developed by Dağlı (2021). Data analysis was carried out using SPSS software, employing non-parametric statistical methods such as the Mann-Whitney U test and Kruskal-Wallis H test. The findings revealed that healthcare workers' awareness levels regarding health tourism are generally at a moderate level. Statistically significant differences were found in awareness levels according to variables such as age, gender, education level, profession, work experience, department, and prior training in health tourism. Participants working in outpatient clinics and administrative units, those with postgraduate education, those who had received formal or informal health tourism training, and those working in health tourism units exhibited significantly higher awareness levels. In light of the results, it is recommended that health institutions implement more comprehensive health tourism training programs, enhance in-service training efforts, and develop institutional policies to increase awareness among healthcare professionals.