Futbolda takım çalışmaları ve mevkilere göre çalışmaların bazı motor parametreler üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Team work in football and the comparison of effects of practice according to positions on some motor parameters
  1. Tez No: 369948
  2. Yazar: ONUR TOLUAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE İLHAN ODABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Çalışmamız, Futbolda geleneksel olarak uygulanan takım çalışmaları ve mevkilere göre özel çalışmaların genç erkek futbolcularda, bazı motor özelliklerine etkilerinin incelenmesi ve karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. Çalışmamıza Bağcılar Spor Kulübü ve İFA Spor Kulübü oyuncuları olmak üzere toplam 30 genç erkek takım oyuncusu katılmıştır. Gruplar denek ve kontrol grubu olmak üzere iki gruba ayrılmış, kaleciler, savunmada yer alan bek oyuncuları ve orta saha kanat mevki oyuncuları değerlendirmeye alınmamıştır. Denek grubuna sekiz hafta boyunca haftada iki gün, 45-90 dakika arası mevkilere göre özel antrenman programı uygulanmıştır. Kontrol grubuna aynı antrenman süresinde genel takım antrenmanını uygulanmıştır. Sporculara dayanıklılık performans testi için shuttle run testi, çabukluk performansı için illinois testi ve sürat performansı için 30 metre sürat testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Our goal is to observe and compare the effects of some motor muscle features according to the 30 male team players joined our study included Bagcılar sports club and IFA sports club. For eight week, based on twice a week training program, we applied 45-90 mins. Workout program to the subject group. According to their position and for the control groups, team training program was applied at the some period. Shuttle run test was applied to the athlete, to test their performance, illinois test was applied to test their speed performance and 30 mins. Speed test for their speed performance. Student test and anova test was applied for comparison between two groups. After the eight week training program, defenders, forwards, midfielders player of the subject group were observed to have improved their strength, quıckness and speed abilities beter than the control group. Finally, special training program that is applied according to their positions is considered as one of the most important factors in success.