Geleneksel olarak üretilen fermente içeceklerdeki helal risk durumu farkındalığının tüketici yönünden araştırılması
An investigation of consumer awareness regarding halal risk intraditionally produced fermented beverages
  1. Tez No: 975192
  2. Yazar: NAZİRE KARDELEN TABAKLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Lokman Hekim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, geleneksel yöntemlerle üretilen fermente içeceklerin helal uygunluğu açısından taşıdığı potansiyel risklere karşı tüketici farkındalığını ve güven algısını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Helal gıda kavramı, yalnızca dini bir simge olarak değil; üretim süreci, etiket okuryazarlığı ve teknik bilgiye dayalı çok boyutlu bir yapı olarak ele alınmıştır. Türkiye genelinden erişilen bireylerle yürütülen araştırmada, veriler çevrim içi anket yöntemiyle toplanmış ve nicel analiz teknikleriyle değerlendirilmiştir. Bulgular, katılımcıların helal gıda hakkında genel bilgi düzeylerinin yüksek, ancak fermentasyon süreci ve alkol oluşumu gibi teknik konularda bilgi düzeylerinin sınırlı olduğunu göstermektedir. Helal logoya duyulan güvenin kısmi olduğu; ambalaj türü, etiket okuma ve cam ambalaj tercihi gibi unsurların tüketici davranışlarında belirleyici olduğu görülmüştür. Demografik değişkenlerden özellikle iş durumu, yaş ve cinsiyet anlamlı farklılıklar yaratırken; eğitim ve gelir düzeylerinin helal farkındalık üzerinde etkisi sınırlı kalmıştır. Test edilen üç hipotezden biri büyük ölçüde kabul edilmiş, biri kısmen reddedilmiş, biri ise demografik değişkenlere bağlı olarak kabul edilmiştir. Sonuç olarak, helal farkındalığı genel olarak yüzeysel düzeyde seyretmekte; teknik bilgi aktarımına ve helal uygunluk işaretlerinin, belgelendirme ve akreditasyon süreçlerinin desteklenmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Çalışma, fermente içecekler özelinde Türkiye bağlamında literatüre özgün katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis investigates consumer awareness and perceived trust concerning potential halal-related risks associated with traditionally produced fermented beverages. The study conceptualizes halal food not merely as a religious symbol but as a multidimensional construct that encompasses production processes, labeling literacy, and technical comprehension. A nationwide sample was reached in Turkey, and data were collected through an online survey. Quantitative data analysis techniques were applied. Findings indicate that while participants exhibit a high level of general awareness regarding halal food, their understanding of technical components—such as fermentation processes, alcohol formation, and production techniques—remains limited. Trust in halal logos is only partial; however, consumers demonstrate considerable sensitivity toward packaging type and label content, particularly favoring glass packaging for its traditional and trustworthy image. Among demographic variables, occupation, age, and gender were found to influence halal awareness significantly, whereas education and income levels did not yield statistically meaningful differences. Of the three hypotheses proposed, the first was largely supported, the second partially refuted, and the third confirmed in relation to specific demographic variables. The results underscore that halal awareness is predominantly superficial and highlight the necessity for enhanced technical education and greater transparency in halal certification systems. This research offers an original contribution to the halal food literature, particularly in the context of fermented beverages within the Turkish consumer market.