Küresel iklim değişikliği konusunda eğitsel oyun uygulamalarınınfen bilgisi öğretmen adaylarının bilgi düzeyleri ve yaratıcı düşünme eğilimlerine etkisi
The effects of educational game applications on pre-service science teachers' knowledge levels and creative thinking dispositionsabout global climate change
  1. Tez No: 975239
  2. Yazar: EMİNE AKIN TALAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLCAN MIHLADIZ TURHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, eğitsel oyun uygulamalarıyla işlenen küresel iklim değişikliği konularının, Fen Bilgisi öğretmen adaylarının küresel iklim değişikliği bilgi düzeyleri ve yaratıcı düşünme eğilimleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, 2024-2025 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Öğretmenliği Anabilim Dalı'nda öğrenim görmekte olan 25 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Araştırmada nicel ve nitel veri toplama tekniklerinin birlikte kullanıldığı karma yöntem yaklaşımı benimsenmiştir. Nicel boyutta, tek grup ön test-son test deseni kullanılarak iki farklı ölçme aracıyla veri toplanmıştır: Küresel ısınmaya ilişkin bilgi düzeyini ölçmek amacıyla Eroğlu (2009) tarafından geliştirilen Küresel Isınma Bilgi Düzeyi Anketi ve yaratıcı düşünme eğilimlerini belirlemek üzere Özgenel ve Çetin (2017) tarafından geliştirilen Marmara Yaratıcı Düşünme Eğilimleri Ölçeği kullanılmıştır. Nitel yöntemlerden olgu bilime uygun olarak öğretmen adaylarının sürece ilişkin görüş ve deneyimlerini belirlemek için araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu ile veriler toplanmıştır. Küresel iklim değişikliği oyun uygulamaları (KİDOU) süreci toplam sekiz hafta, Hisset – Deneyimle – Tahmin Et – Kazan unsurlarından oluşan araştırmanın özgün oyun modeli çerçevesinde yürütülmüştür. Küresel iklim değişikliği ve eğitsel oyun konularına ilişkin kuramsal eğitime ek olarak 3 farklı eğitsel oyun aracılığıyla yapılandırılmış KİDOU gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçları, KİDOU'nun öğretmen adaylarının küresel iklim değişikliği konusundaki bilgi düzeylerini anlamlı biçimde artırdığını ve yaratıcı düşünme eğilimlerinde olumlu etkilere yol açtığını göstermektedir. Öğretmen adaylarının yaratıcı düşünme eğilimlerinin özellikle yenilik arama, cesaret, öz disiplin ve esneklik alt boyutlarında anlamlı düzeyde gelişme gösterdiği belirlenmiştir. Ancak merak ve şüphe etme alt boyutlarında istatistiksel olarak anlamlı bir değişim gözlenmemiştir. Bu tür değişim göstermeyen becerilerin desteklenebilmesi için KİDOU tasarım sürecinde farklı yapılandırılmış tasarım bileşenlerinin beceri özelliklerine göre eklenmesi uygun görülmektedir. Fen Bilgisi öğretmen adaylarının KİDOU sürecine ilişkin görüşlerinin; bilgi ve farkındalık gelişimi, yaratıcılık ve tasarım süreci, problem çözme ve süreç yönetimi, öğretmenlik mesleğine yönelim ve değerler gelişimi olmak üzere beş tematik eksende yoğunlaştığı saptanmıştır. Adaylarının KİDOU aracılığıyla iş birliği, empati, problem çözme, özgün fikirler üretme, küresel farkındalık, uyum sağlama gibi çok yönlü becerilerinin ve belirsizlik içeren problem durumlarında esnek yaklaşımlar sergileme gibi davranışlarının geliştiği tespit edilmiştir. Bu sonuçlar, KİDOU'nun yalnızca iklim değişikliği bilgi düzeyini değil, aynı zamanda çeşitli üst düzey becerileri de geliştirebildiğini ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, küresel iklim değişikliği gibi önemli bir temanın eğitsel oyun uygulamaları ile yapılandırılması, öğretmen eğitimi iv süreçlerinde hem pedagojik becerilerin gelişimine hem de çevresel bilgi ve farkındalığın artırılmasına önemli katkılar sağlayabilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of instructional game-based practices on global climate change topics on the knowledge levels and creative thinking tendencies of pre-service science teachers. The study group consisted of 25 sophomore pre-service teachers studying in the Department of Science Education at Burdur Mehmet Akif Ersoy University, Faculty of Education, during the spring semester of the 2024–2025 academic year. A mixed-method research design was adopted, combining both quantitative and qualitative data collection techniques. In the quantitative dimension, data were collected through a single-group pre-test–post-test design using two different instruments: the Global Warming Knowledge Level Questionnaire developed by Eroğlu (2009) to measure knowledge levels regarding global warming, and the Marmara Creative Thinking Tendencies Scale developed by Özgenel and Çetin (2017) to assess creative thinking tendencies. In the qualitative dimension, within the framework of phenomenology, data were collected through open-ended forms developed by the researcher and observation notes in order to determine participants' views and experiences regarding the process. The implementation process lasted eight weeks and was carried out within the scope of an original model consisting of the steps Feel – Experience – Predict – Gain. In addition to theoretical instruction on global climate change and educational games, the process was structured with three different educational games that fostered awareness-based learning activities on climate change. The findings revealed that educational game practices significantly increased the pre-service teachers' knowledge levels on global climate change and had positive effects on their creative thinking tendencies. It was observed that through these practices, pre-service teachers had opportunities to improve multidimensional skills such as collaboration, empathy, problem-solving, and creative thinking. Specifically, the results indicated that their creative thinking tendencies showed significant improvement in four sub-dimensions: novelty seeking (p = .038, medium effect), courage (p = .038, medium effect), self-discipline (p < .001, large effect), and flexibility (p = .009, medium effect). However, no statistically significant changes were observed in the sub-dimensions of curiosity (p = .552) and skepticism (p = .399). In conclusion, it can be stated that educational games particularly support the sub-dimensions of novelty seeking, courage, self-discipline, and flexibility, whereas different instructional design components may be required to foster curiosity and skepticism. Throughout the process, participants demonstrated increased tendencies to generate creative solutions to different situations, develop original ideas, and adopt flexible approaches in problem contexts involving uncertainty. These results suggest that game-based instructional practices on global climate change not only enhance knowledge levels but also effectively support higher-order thinking skills. vi Consequently, structuring such an important theme through educational games can make significant contributions to both the development of pedagogical skills and the enhancement of environmental knowledge and awareness in teacher education processes.