Mü'minun Süresi bağlamında yaratılış
Creation in the context of Surah al-Mu'minun
  1. Tez No: 975252
  2. Yazar: ÖMER EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER PAKİŞ, DOÇ. DR. ABDULKERİM BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hakkari Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Kur'an-ı Kerim, ortaya koyduğu ilkeler aracılığıyla bireyin davranışlarını şekillendiren; onu kötülüklerden uzaklaştırıp erdemli, güzel ve doğru olana yönelten; dolayısıyla insan hayatına düzen getiren ilahî bir rehber niteliğindedir. Kur'an'ın bu yönlendirici fonksiyonunun nihai amacı, insanı hem dünyevi hem de uhrevî saadete ulaştırmaktır. Bu hedefe ulaşmayı mümkün kılacak pek çok mesele Kur'an-ı Kerim'de ele alınmış ve bu doğrultuda insanın ihtiyaç duyduğu birçok bilgiye yer verilmiştir. Bu kapsamda ele alınan en dikkat çekici konulardan biri de hiç şüphesiz insanın yaratılışı meselesidir. Bu araştırmada, Mü'min Suresi kapsamında yaratılış konusunu incelemek amaç olarak belirlenmiştir. Araştırmada belirlenmiş olan bu amaç doğrultusunda, çalışmanın kavramsal çerçevesini oluşturmak adına ilk olarak literatürde kapsamlı bir tarama gerçekleştirilmiştir. Yapılan literatür taraması sonucunda ulaşılan araştırma ve çalışmalar detaylı bir şekilde incelenerek incelemeler neticesinde elde edilen bilgi ve kaynaklardan yararlanılarak çalışmanın kavramsal çerçevesi oluşturulmuştur. Daha sonrasında ise ilgili sure kapsamında yaratılış konusu ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. Mü'minûn suresi baz alınarak gerçekleştirilmiş olan araştırma sonucunda ise insanın yaratılış sürecinin dokuz farklı aşama çerçevesinde şekillenmiş olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The Noble Qur'an is a divine guide that shapes an individual's behavior through the principles it reveals; it directs him away from evil and towards what is virtuous, beautiful and true; therefore, it brings order to human life. The ultimate goal of this guiding function of the Qur'an is to lead a person to both worldly and otherworldly bliss. Many issues that will make it possible to achieve this goal have been covered in the Noble Qur'an and many pieces of information that people need have been included in this direction. One of the most remarkable issues discussed in this context is undoubtedly the issue of the creation of man. The main purpose of this research is to examine the subject of creation in the context of the Duration of the Believer contained in the Noble Qur'an. In line with this purpose, which was determined in the research, a comprehensive literature review was carried out in order to create the conceptual framework of the study for the first time. The research and studies obtained as a result of the literature review were examined in detail and the conceptual framework of the study was created by using the information and resources obtained as a result of the reviews. Later, the subject of creation was discussed in detail within the scope of the relevant Surah. As a result of the research carried out on the basis of Surat al-Mu'minun, it has been seen that the human creation process has been shaped within the framework of nine different stages.