Yüzleşmeci boşluklara kulak vermek: İmkânsız–mümkünün kırılgan kesişiminde sınırlılıklarını ve olanaklarını düşünmek
Listening to confrontational voids: Thinking at the fragile intersection of the impossible and the possible, between limitations and possibilities
  1. Tez No: 975251
  2. Yazar: BERİVAN KARABAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ ASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Sosyoloji, Psikoloji, Philosophy, Sociology, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
Özet
Yüzleşme kavramı, yaşamımızda çokça dolaşımda olmasına karşın yine çokça yalpaladığımız, içinde ve onunla debelendiğimiz, bir o kadar boş gösterene dönüşmüş, fetişleştirilmiş bir sözcüktür. Tek bir eylemi ifa ederek, salt olgusal gerçeklikle hizalanarak veya tek seferlik bir olay olarak kat edildiğine hükmedilerek yüzleşme nevi dosya açıldığı gibi kapatılıyor. Yüzleşme ve hafıza kavramlarını aynı anda hem içeri alan hem de kapı dışarı eden sistemin ikircikliği de gerçek, dönüştürücü karşılaşmaları men eden sistemi yağlıyor, salçalıyor, paklıyor; yüzleşme ete kemiğe bürünüp bedenlenmeden hala bir sözcük olarak kalmaya devam ediyor. Dikkatimizi yeniden yönlendirmemiz gerekliliği içinde bu tezin amacı iki boyutta şekilleniyor: Yüzleşmeyi, içinde kabul, talep, idrak ve icra ettiğimiz düşünme çerçevelerimize odaklanmak. Yüzleşmenin kavram olarak anlam ifade etmesinin etik ve politik koşullarını araştırmaktır. Yüzleşme tasavvurumuza ve biçimlerimize farklı açılardan, koşullarda, tezahürlerde yaklaşabilmek, somut bir güzergâhta düşünme imkanı yaratmak adına da yüzleşmeyi odağına alan güncel sanatsal bir çalışma ele alınıp eleştirel bir şekilde inceleniyor. Yüzleşmeyi sosyal bilimler, felsefi, edebi, estetik alanlar içinden farklı ve çok yönlü bir okumaya tabi tutarak yeniden, daha yoğun ve güncel bir şekilde düşünmeye çalıştığımız araştırmanın metodolojik ekseni betimsel, eleştirel normatiftir.
Özet (Çeviri)
Although the concept of confrontation circulates widely in our lives, it is also a notion with which we frequently falter, struggle, and wrestle—one that has often turned into an empty signifier and even fetishized. By being reduced to the performance of a single act, aligned merely with factual reality, or treated as a one-time event, confrontation is often prematurely declared completed and thus dismissed. The ambivalence of a system that simultaneously embraces and expels the concepts of confrontation and memory serves to lubricate and sanitize the very mechanisms that prevent genuine, transformative encounters; confrontation remains trapped as a word, never fully embodied in flesh. Against this backdrop, the aim of this dissertation unfolds in two dimensions: first, to focus on the conceptual frameworks within which we accept, demand, perceive, and enact confrontation; and second, to investigate the ethical and political conditions under which confrontation, as a concept, may truly hold meaning. To generate a concrete pathway for rethinking our imaginaries and modalities of confrontation from different perspectives, contexts, and manifestations, a contemporary artistic work centered on confrontation is critically examined. By subjecting confrontation to a multifaceted reading across the social sciences, philosophy, literature, and aesthetics, this study seeks to rethink it with greater intensity and relevance. The methodological axis of the research is descriptive, critical, and normative.