Görsel iletişimde ikonik temsil-görsel metonimi
Iconic representation in visual communication-visual metonymy
  1. Tez No: 975337
  2. Yazar: EMİNE BATAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN ALAKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
Özet
İnsanlığın varoluşundan günümüze evrensel bir iletişim aracı olan görsel iletişim; duygu, düşünce ve bilgilerin görsel araçlar aracılığıyla aktarılması süreci olarak tanımlanmaktadır. İmgeler, semboller, grafikler, renkler, şekiller ve tipografi gibi görsel unsurlar kullanılan bu süreçte metafor, metonimi, düz anlatım, benzetme gibi görsel ifade biçimleri mesaj iletmede sıklıkla başvurulan dilsel ve sanatsal pratikler olarak dikkat çekmektedir. Görsel ifade biçimlerinden biri olan görsel metonimi ise bir nesne, kavram ya da olgunun yerine onunla doğrudan ilişkili başka bir görsel unsurun kullanıldığı temsil biçimidir. Görsel metonimi ile anlam inşasında, nesne ya da olgunun biçimsel benzerlik yoluyla görselleştirilmesi olarak tanımlanan ikonik temsilin sıklıkla bir arada kullanıldığı gözlemlenmektedir. Bu yönüyle görsel metonimi görsel tasarımlarda anlam aktarımını kolaylaştıran etkili bir yöntem olarak öne çıkmaktadır. Bu araştırma, görsel iletişimde önemli bir anlatım biçimi olan görsel metonimi kavramını açıklamak, lise öğrencilerinin sanatsal üretim süreçlerinde bu kavramı kullanmalarını sağlamak ve öğrencilerin görsel metonimiye yönelik tutumlarını belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada karma yöntem benimsenmiş; nitel veriler içerik analizi ve literatür taraması yöntemleriyle, nicel veriler ise tutum ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmanın evrenini Malatya ilindeki lise öğrencileri, örneklemini ise Malatya Mehmet Ali Aydınlar Fen Lisesinde öğrenim gören 9. ve 10. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında öğrencilerden görsel metonimi yöntemiyle sanatsal çalışmalar üretmeleri istenmiş ve bu çalışmalar“Sanat Eleştirisi Çalışma Yaprağı”ile Forceville'in (2009) görsel metonimi analiz yöntemi doğrultusunda değerlendirilmiştir. Ayrıca araştırmacı tarafından geliştirilen“Görsel Metonimiye Yönelik Tutum Ölçeği”ile öğrencilerin bu yönteme ilişkin tutumları analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda öğrencilerin sanatsal üretimlerinde çeşitli metonimik stratejiler (parça-bütün, neden-sonuç vb.) kullanabildikleri, görsel metonimiye yönelik farkındalık geliştirdikleri ve yaratıcı müdahalelerle anlatımlarını zenginleştirdikleri gözlemlenmiştir. Ayrıca, öğrencilerin görsel metonimiye yönelik genel tutumlarının olumlu düzeyde olduğu; özellikle özel ders veya kurs alan öğrencilerin tutum puanlarının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular sonucunda, görsel metonimi lise düzeyindeki öğrencilerin sanatsal ifade becerilerini geliştirdiği, yaratıcı ve eleştirel düşünme süreçlerine katkı sağladığı görülmüştür. Bu bağlamda, sanat eğitimi müfredatında görsel metonimiye dayalı uygulamalara daha fazla yer verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Visual communication, which has been a universal means of communication since the existence of humanity, is the process of conveying emotions, thoughts, and information through visual tools. In this process, which involves visual elements such as images, symbols, graphics, colors, shapes, and typography, visual expression forms like metaphor, metonymy, literal representation, and analogy are frequently utilized as linguistic and artistic practices for conveying messages. One of these forms of visual expression, visual metonymy, is a representational method in which a visual element directly associated with an object, concept, or phenomenon is used in place of that object itself. In meaning construction through visual metonymy, it is often observed that iconic representation—defined as the visualization of an object or phenomenon through formal resemblance—is frequently used in conjunction.In this respect, visual metonymy stands out as an effective method that facilitates meaning transfer in visual designs. This study aims to explain the concept of visual metonymy, an important expressive form in visual communication, to enable high school students to apply this concept in their artistic production processes, and to determine their attitudes toward visual metonymy. A mixed-methods approach was adopted in the study; qualitative data were collected through content analysis and literature review, while quantitative data were gathered using an attitude scale. The population of the study consists of high school students in the city of Malatya, and the sample includes 9th and 10th grade students from Malatya Mehmet Ali Aydınlar Science High School. As part of the study, students were asked to produce artistic works using the method of visual metonymy, and these works were evaluated based on the“Art Criticism Worksheet”and Forceville's (2009) visual metonymy analysis method. Additionally, the“Attitude Scale Toward Visual Metonymy”developed by the researcher was used to analyze students' attitudes regarding this method. The findings revealed that students employed various metonymic strategies (e.g., part-whole, cause-effect) in their artistic productions, developed an awareness of visual metonymy, and enriched their expressions through creative interventions. Moreover, it was determined that students' overall attitudes toward visual metonymy were positive, with those who received private lessons or attended art courses scoring higher on the attitude scale. In conclusion, the findings indicate that visual metonymy enhances high school students' artistic expression skills and contributes to their creative and critical thinking processes. In this context, it is recommended that more practices based on visual metonymy be incorporated into the art education curriculum.