Traverses in les immatériaux: An inquiry into the materiality of architecture
Les ımmatériaux'daki geçişler: Mimarliğin maddiliğine ilişkin bir inceleme
- Tez No: 975421
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN SAVAŞ SARGIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, mimarlığın maddiliğini, fiziksel varlığa dayalı maddi gerçekliklerden temsili sistemler aracılığıyla kurulan aracılı gerçekliklere geçişle tanımlanan kapsayıcı bir epistemik dönüşüm bağlamında ele almayı amaçlamaktadır. Bu amaçla, Paris'teki Centre Pompidou'da filozof Jean-François Lyotard ve tasarım kuramcısı Thierry Chaput'nün küratörlüğünde düzenlenen 1985 tarihli Les Immatériaux sergisine geri dönmeyi önerir. Bu çalışmanın temel varsayımı, Les Immatériaux'nun maddiliğe dair, varlık, yazarlık ve anlam gibi yerleşik kavramları sorgulayan bir yeniden kavrayışı sahnelediğidir. Sergi, maddiliği sabit ve fiziksel bir durum olarak ele almak yerine, epistemik dönüşümlerle derin bir şekilde iç içe geçmiş ilişkisel bir çerçeve olarak kavramsallaştırmıştır. Bu çerçevede mimarlık, serginin“immaterials”başlığı altında kurgulanan kapsayıcı teması aracılığıyla yürütülen sorgulamanın bir parçası olarak, maddi varlığın temsiliyet ve aracılık üzerinden yeniden tanımlandığı bir felsefi projenin içinde konumlanmaktadır. Bu doğrultuda tezin yapısı, mimarlık ve mekânı odağına alan; ancak farklı alanlara, bilgi biçimlerine ve temsil ortamlarına yanal açılımlar sunan bir dizi geçiş etrafında kurgulanmıştır. Çalışma, bu bağlamda 'geçilmesi' gereken bir dizi 'yol' sunar: kavramsaldan mekânsala, yazıdan sergilemeye, Les Immatériaux'nun sergi mekânı içindeki bir alandan diğerine ve yapıdan onun temsillerine. Bu geçişleri yansıtan tez yapısı, ele aldığı düşünsel işlemlerin biçimsel bir yansıması olarak tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to make an inquiry into the materiality of architecture to position it within a broader epistemic shift from material realities grounded in physical presence to mediated realities constituted through systems of representation. To that end, it offers a revisit to the 1985 exhibition Les Immatériaux [The Immaterials], held at the Centre Pompidou in Paris and curated by philosopher Jean-François Lyotard and design theorist Thierry Chaput. The guiding premise of this study is that Les Immatériaux staged a rethinking of materiality, challenging inherited notions of presence, authorship, and meaning. Rather than approaching materiality as a fixed, physical condition, the exhibition conceptualized it as a relational framework, deeply entangled with epistemic transformations. Within this framework, architecture was situated within a philosophical project that redefined material presence in terms of mediation and representation, interrogated through the exhibition's overarching theme of immaterials. To do so, the structure of the thesis is conceived as a series of traverses that center on architecture and space, while allowing for lateral expansions that extend the discussion into different domains, forms of knowledge, and media of representation. This study thus presents a set of 'paths' that are to be 'traversed': from the conceptual to the spatial, from writing to exhibiting, from one site to another within the exhibition space of Les Immatériaux, and from building to its representations. Reflecting on these traversals, the structure of the thesis follows the very operations it seeks to examine.