Restructuring of organizations through system dynamics: A case study for military units in peace keeping operations
Sistem dinamikleri yaklaşımı ile organizasyonların yeniden yapılanması: Barış operasyonlarındaki askeri birlikler için bir uygulama
  1. Tez No: 97545
  2. Yazar: MEHMET ARIÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. KADİR VAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Günümüz şartlarında askeri birliklerin klasik harbe yönelik (standart taktik görevleri) ve savaş dışı harekata yönelik (satandart dışı taktik görevleri) olmak üzere iki tur görevleri vardır. Askeri birlikler bu görevleri yerine getirerek savunma hizmetini ve barış ortamını sağlamış olurlar. Banşgücü operasyon görevi alan bir standart taktik birlik, görev ve çevre şartları değiştiği için, standart olmayan görevlerin icrasında zorluklarla karşılaşabilir. Bu zorluklarinda da en önemli, sebebi görevde veya çevre şartlarında meydana gelen değişikliktir. Bu problemi yenecek yeniden yapılanma ihtiyacı, barış operasyonlarının klasik savaş operasyonlarından farklılığı göz önüne alınarak ele alınmıştır. Bu farklılığa cevap teşkil edecek yeniden yapılanma sürecinde CEVIIC Örgütlenme şekli, Sistem Dinamiği Modeli ile incelenmiştir. Sistem Dinamikleri Modeli askeri bir organizasyonun göreve ve çevre şartlarına yönelik olarak yeniden yapılanmasında ilk defa denenmiştir. Bu çalışmada Sistem Dinamikleri Modellemesinin ilk dört aşaması izlenmiş ve model konsept olarak ortaya konmuştur. Seçilen değişkenler arasındaki ilişki ispat edilmiştir. Sistem Dinamikleri yaklaşımı çözüm üretme aşamasında gelişmeye açık yeni bir model önerisi olarak sunulmuştur. vııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In today's circumstances, army units have two kinds of assignments: The first kind is the standard tactic missions which is considered classic war and the second kind involves non standard tactic missions which is considered other-than-war operations. The Army Units provide defense services by the execution of these missions. A standard tactic unit taking on peacekeeping operations, and since the assignment and environmental conditions are subject to changes, difficulties may be faced during the non-standard assignments. The main reason for this circumstances occurring is the changes of the missions and environmental conditions. The difficulties of overcoming the restructuring requirements have been investigated by considering the differences between classic war operations and peace operations. The CEVIIC formation has been analyzed in addressing a solution for these differences during restructuring period with System Dynamics Modeling. Systems Dynamics Modeling has been applied for the first time in restructuring of an Army Unit towards missions and environmental conditions. In this study, the first four steps of the Systems Dynamics Modeling have been followed and the model is introduced as a concept. The correlation of the chosen variables has been proven. On this subject- matter system dynamics approach is presented as a new model proposal for providing the solution stage and is open for improvement Vll