Gebelikte sigara kullanımının yenidoğan işitme taramasına etkisi
Effects of maternal smoking on neonatal auditory function
  1. Tez No: 975441
  2. Yazar: ELÇİN İŞLEK SEÇEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE FİLİZ YAVUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş: Gebelikte sigara kullanımının fetus üzerine birçok olumsuz etkisi olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada erişkinde işitme kaybı ile ilişkili olduğu düşünülen sigaranın gebelikte kullanımının yenidoğan işitme taraması sonuçlarına etkisini göstermeyi amaçladık. Materyal- Metod: Gebelik takipleri Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde yapılmış, gebelik süresince sigara içen ve içmeyen; 01 Ocak 2011 – 30 Aralık 2012 tarihleri arasında aynı klinikte doğumu gerçekleştirilmiş olan olgularda yenidoğan işitme taraması sonuçları değerlendirildi. Ek sistemik hastalık, gebelik komplikasyonları ve ailede işitme kaybı olanlar, yenidoğan ünitesinde yatan bebekler çalışma dışı bırakıldı. Çalışmaya dahil edilen 919 gebe sigara içen (1. grup) ve içmeyen (2. grup) olarak 2 gruba ayrıldı. Bu gebelerin yaş, gravida, parite, gebelik haftası, doğum kilosu, doğum şekli, cinsiyet, yenidoğan işitme taramaları sonuçları istatiksel olarak karşılaştırıldı. Sonuç: Sigara içen ve içmeyen grup arasında yaş, parite, gebelik haftası, doğum kilosu, cinsiyet ve doğum şekli açısından istatiksel olarak anlamlı bir fark saptanmaz iken gravida istatiksel olarak anlamlıidi. Sigara içen ve içmeyen grupta otoakustik emisyon test sonuçları arasında anlamlı bir fark saptanmadı. Tartışma: Çalışmamızda gebelikte sigaranın yenidoğan işitme taraması üzerine anlamlı bir etkisi olmadığı saptanmıştır. Sigaranın olumsuz etkisi bu çalışmada tespit edilemese bile gebelik süresince ve sonrasında anne ve yenidoğan üzerine olumsuz sonuçları olan sigara hakkında toplumun ve özellikle gebelerin bilgilendirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Maternal tobacco smoking has many negative effects on fetus. The aim of this study is to determine the effects of maternal smoking, smoking has been positively associated with hearing loss in adults, on neonatal hearing screening smoking which has been positively associated with hearing loss in adults. Material – Metods: Atatürk Training and Research Hospital, Clinic of Obstetrics and Gynecology, which were followed in the pregnancy, during pregnancy, smokers and non-smokers; 01 January 2011 - 30 December 2012 between the dates of birth, which was held in the same clinical healthy newborn's neonatal hearing screening results were evaluated. The study included 919 pregnant women were divided into 2 groups, smokers (group 1) and non-smokers (group 2). Of these, age, gravidity, parity, gestational age, birth weight, mode of delivery, gender, newborn hearing screening results were statistically compared. Results: Between smokers and non smokers; age, parity, gestational age, birth weight, sex, and type of delivery in terms of statistically significant differences were not found, the gravida was statistically significant. Smoker and non-smoker otoacoustic emission test results between groups had no significant difference. Conclusion: In our study, maternal smoking has not a significant effect on the neonatal hearing screening. During and after pregnancy; maternal and neonatal adverse consequences on society and especially pregnant women about smoking, which is to be notified.