The effect of dietary supplementation of grape pomace on performance, egg quality, antioxidant activity and hatching characteristics of laying quails
Yumurtacı bıldırcın yemlerine üzüm posası ilavesinin performans, yumurta kalitesi, antioksidan aktivite ve kuluçka özelliklerine etkisi
- Tez No: 975550
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL CANOĞULLARI DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvansal Üretim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Japon bıldırcınlarının rasyonlarına üzüm posası tozu ilavesinin performans, yumurta kalitesi, antioksidan aktivite ve kuluçka gücü üzerine etkilerini araştırmak amacıyla yürütülmüştür. Toplam 200 Japon bıldırcını, her birinde on bıldırcın bulunan beş tekerrürlü dört gruba ayrılmış ve 8 hafta boyunca %0, %1, %2 ve %4 oranlarında üzüm posası tozu ile beslenmiştir. Rasyona yapılan ilaveler yem tüketimi, yumurta verimi ve yumurta ağırlığını önemli derecede etkilemiştir. %4 ilavede yem tüketimi azalırken, en yüksek yumurta verimi %1 ve %2 seviyelerinde elde edilmiştir. Yumurta kabuğu kırılma direnci, Haugh birimi ve beyaz indeksinde önemli farklılıklar gözlenmiş, kabuk dayanıklılığında artış sağlanmıştır. Plazma toplam kolesterol, yüksek yoğunluklu lipoprotein kolesterol ve trigliserit düzeyleri üzüm posası tozu seviyesinin artmasıyla doğrusal olarak azalmıştır. %4 düzeyinde üzüm posası tozu ilavesi, özellikle 24 °C'de 30 gün depolama sonrası daha düşük tiyobarbitürik asit ve peroksit değerleri ile en iyi oksidatif stabiliteyi sağlamıştır. Ayrıca, üzüm posası tozu erken embriyonik ölümleri azaltmış, civciv ağırlığı üzerinde ise etkili olmamıştır. Genel olarak, üzüm posası tozu ilavesi üretim performansını, yumurta kalitesini, lipid stabilitesini ve yumurtaların raf ömrünü geliştirmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effect of grape pomace powder supplementation to the Japanese quail diet on performance, egg quality, antioxidant activity, and hatchability. Total 200 Japanese quails were divided into four groups with five replications of ten birds per cage, with 0, 1, 2, and 4% dietary supplementation of grape pomace powder for 8 weeks. Dietary supplementation significantly affected feed intake, egg production, and egg weight. Feed intake decreased at 4%. While the highest egg production obtained at 1% and 2%. Significant differences were observed in eggshell breaking strength, Haugh unit, and white index with improvement of eggshell strength. Plasma total cholesterol, high-density lipoprotein cholesterol, and triglyceride decreased linearly with increasing grape pomace powder levels. The 4% grape pomace powder inclusion determined the best oxidative stability, with lower thiobarbituric acid and peroxide values, particularly after 30-days storage at 24 °C. Moreover, grape pomace powder supplementation reduced early embryonic deaths, without effecting chick weight. Overall, grape pomace powder improved production performance, egg quality, lipid stability, and egg shelf life.