Maksiller lateral diş eksikliği tedavi yöntemlerinin bireylerde oluşturduğu estetik algının değerlendirilmesi
Evaluation of the aesthetic perception of individuals regarding treatment methods for maxillary lateral incisor agenesis
  1. Tez No: 975566
  2. Yazar: BAŞAK BAŞ YAMAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
Özet
Bu anket çalışmasının amacı, maksiller lateral diş eksikliği bulunan ve farklı ortodontik tedavi yöntemleriyle tedavi edilmiş vakaların intraoral fotoğrafları aracılığıyla, çeşitli meslek gruplarına mensup bireylerin estetik algı düzeylerini değerlendirmektir. Değerlendiriciler 28- 38 yaş aralığında olmakta ve ortodonti uzmanı, protez uzmanı, meslek dışı bireyler olmak üzere toplam üç gruptan oluşmaktadır. Değerlendirici sayısını belirleyebilmek için %95 güven aralığı (1-α), %95 test gücü (1-β) ve f=0,235 etki büyüklüğü ile tekrarlı ölçümler yapılmış ve her bir değerlendirici grubunda 17 katılımcı olmak üzere çalışmaya dahil edilmesi gereken minimum toplam değerlendirici sayısı 51 olarak bulunmuştur. Bu tez çalışmasına her gruptan 60 değerlendirici katılmıştır. Lateral eksikliği olup boşluk açma ve boşluk kapatma yöntemiyle ortodontik tedavisi tamamlanan hastaların ve lateral eksikliği olmayan kontrol grubuna ait hastaların intraoral cephe kapanış fotoğrafları kullanılmıştır. Ankette her gruptan 11' er fotoğraf olmak üzere toplam 33 fotoğraf yer almıştır. Kullanılan fotoğraflar hastanın sadece ağız bölgesini içermektedir ve renk skalası Adobe Photoshop 2024 (San Jose, California, ABD) kullanılarak gri skala olarak ayarlanmıştır. Aynı program kullanılarak fotoğrafların çözünürlüğü 300 DPI (Dots Per Inch, İnç Başına Düşen Nokta Sayısı), fotoğraf genişliği 5 inç olarak düzenlenmiştir. Değerlendiricilere bu fotoğraflar gösterilmiş ve puanlamaları istenmiştir. Toplanan anket cevaplarına göre ölçümler yapılmıştır. Maksiller anterior dişlere ait estetik parametreler ile değerlendirici puanları arasında bir ilişki olup olmadığına bakılmıştır. Bu çalışmada elde edilen veriler IBM SPSS V23 paket programı (Delaware, Chicago, ABD) aracılığı ile analiz edilmiştir. Normal dağılıma uygunlukta Shapiro-Wilk ve Kolmogorov-Smirnov testleri, normal dağılmayan verilerin karşılaştırılmasında Mann- Whitney U testi ve normal dağılan verilerin karşılaştırılmasında ise bağımsız iki örneklem t testi kullanılmıştır. Normal dağılan veriler arasındaki ilişkiler Pearson korelasyon katsayısı ile incelenmiştir. Önem düzeyi p<0,050 olarak alınmıştır. Fotoğraflara verilen beğeni puanları değerlendiricilerin gruplarına göre karşılaştırıldığında değerlendirici grupları arasında ortanca değerleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Ortodonti uzmanları kontrol grubunu tedavi gruplarından daha beğenilir bulmuştur. Ayrıca beğeni puanları ile parametrelerin ideal değere yakınlığı arasında bir korelasyona rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this survey-based study is to evaluate the aesthetic perception levels of individuals from various professional backgrounds by using intraoral photographs of cases with maxillary lateral incisor agenesis treated through different orthodontic methods. The evaluators are aged between 28 and 38 years and are categorized into three groups: orthodontists, prosthodontists, and laypeople. In order to determine the number of evaluators required, repeated measures analysis was conducted using a 95% confidence interval (1-α), 95% statistical power (1-β), and an effect size of f = 0.235. As a result, the minimum total number of evaluators to be included in the study was calculated as 51, with 17 participants in each evaluator group. However, for this thesis study, 60 individuals from each group were included. Intraoral frontal occlusion photographs of patients who had completed orthodontic treatment via either space opening or space closure methods, as well as photographs of patients from a control group without maxillary lateral incisor agenesis, were utilized. The survey included a total of 33 photographs, consisting of 11 images from each group. The photographs depicted only the oral region of the patients and were standardized in grayscale using Adobe Photoshop 2024 (San Jose, California, USA Image resolution was set to 300 DPI (dots per inch), and image width was adjusted to 5 inches. Evaluators were shown these images and asked to rate them according to their aesthetic perception. The collected data were analyzed to determine whether a relationship existed between the aesthetic parameters of maxillary anterior teeth and the evaluators' aesthetic scores. Statistical analysis was performed using IBM SPSS Statistics, version 23 (Chicago, Illinois, USA). Normality of distribution was assessed with the Shapiro–Wilk and Kolmogorov–Smirnov tests. The Mann–Whitney U test was used for non-normally distributed data, and the Independent Samples t-test was used for normally distributed data. Correlations between normally distributed variables were examined using Pearson's correlation coefficient. The significance level was set at p < 0.05. When the aesthetic scores assigned to the photographs were compared across evaluator groups, no statistically significant difference was observed in terms of median values between the groups. However, orthodontic specialists rated the control group more favorably than the treatment groups. Additionally, no correlation was found between the aesthetic scores and the proximity of parameters to ideal values.