3-boyutlu öklid uzayinda paralel eğrinin smarandache eşlenikleri
Smarandache conjugates of parallel curves in3-dimensional euclidean space
  1. Tez No: 975569
  2. Yazar: BEGÜM BARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATAKAN TUĞKAN YAKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması yedi bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın tamamı 3-boyutlu Öklid uzayda yapılmıştır. Birinci bölümde tez ile alakalı temel bilgilerden kısaca bahsedilmiştir. İkinci bölümde ise temel tanım ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde bazı özel tanımlı eğriler açıklanmıştır. Dördüncü bölümde, uzay eğrilerinin Serret-Frenet çatısına göre Smarandache eğrileri verilmiş ve bu eğrilerin eğrilikleri ve torsiyonları hesaplanmıştır. Beşinci bölümde, 3-Boyutlu Öklid uzayında birim hızlı paralel eğrinin Frenet vektör alanları hesaplanmıştır. Altıncı bölümde 3-boyutlu Öklid uzayında Paralel eğrinin Smarandache eşleniğinin Frenet vektör alanları hesaplanmış ve bu eğrilerin eğrilikleri, torsiyonları bulunmuştur ve örnekle desteklenmiştir. Son bölümde ise sonuç ve öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of seven chapters. The entire study was conducted in three-dimensional Euclidean space. The first chapter briefly introduces the fundamental information related to the thesis. The second chapter presents basic definitions and theorems. The third chapter explains some specially defined curves. The fourth chapter presents the Smarandache curves of space curves based on the Serret-Frenet framework, and the curvatures and torsions of these curves are calculated. The fifth chapter calculates the Frenet vector fields of a unit-velocity parallel curve in three-dimensional Euclidean space. The sixth chapter calculates the Frenet vector fields of the Smarandache conjugate of the parallel curve in three-dimensional Euclidean space, and the curvatures and torsions of these curves are found and supported by examples. The final chapter presents conclusions and recommendations.