Çevrimiçi topluluklarda bilgi arayan bireylerin sağlıklı yaşam biçimi davranışının bilgi arama stratejileri ve sağlıklı yaşam farkındalığı değişkenleriyle yordanması
Prediction of healthy lifestyle behavior of individuals seeking information in online communities with information search strategies and healthy life awareness variables
- Tez No: 975620
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ARKLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Çalışmaları Bilim Dalı
Özet
İnternet doğası gereği bilgiye aynı kullanım amacı doğrultusunda yaklaşan kişileri benzer çevrimiçi alanlara toplamaktadır. Aynı gaye ile planlanmış bir davranış biçimi olarak bir araya gelen bireyler, bu alanda kimi zaman günlük rutinlerini de yönlendirmeye, bu alanlarda kendilerini bilgilendirmeye çalışmaktadır. Bu anlamda sağlık da bireyin ulaşmaya çalıştığı vazgeçilmez bir arayış alanıdır. Birey bu kanallarda geçmişten farklı olarak sadece kendi için seçtiği değil, kendisi için seçilen bilgiler doğrultusunda da sağlığına dair yönlendirici bilgileri planlı ve bilinçli bir davranış şeklinde edinmeye çalışmaktadır. Buradan hareketle çalışma, çevrim içi topluluklarda yer alan kişilerin sağlıklı yaşam farkındalığının sağlıklı yaşam biçimi üzerindeki etkisini ve bu noktada bilgi arama stratejilerinin üstlendiği rolü ortaya koyma amacı taşımaktadır. Bu amaç doğrultusunda nicel araştırma desenlerinden ilişkisel araştırma deseni esas alınmıştır. Olasılık dışı örnekleme yöntemlerinden kullanılarak 600 katılımcıdan elde edilen veriler SPSS ve AMOS programları kullanılarak analiz edilmiş, değişkenler arasındaki ilişkileri gözler önüne sermek üzere oluşturulan yapısal eşitlik modeli çerçevesinde hazırlanan hipotezler test edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, sağlıklı yaşam farkındalığının çevrimiçi bilgi arama stratejileri ve sağlıklı yaşam biçimi üzerinde anlamlı bir etkisinin olduğu, benzer şekilde çevrimiçi bilgi arama stratejilerinin de sağlıklı yaşam biçimini anlamlı olarak etkilediği saptanmıştır. Bunun yanı sıra, çevrimiçi bilgi arama stratejilerinin sağlıklı yaşam farkındalığı ve sağlıklı yaşam biçimi arasındaki ilişkiye kısmi aracılık ettiği bulgulanmıştır. Odaklandığı konu ve ele aldığı değişkenlere ilişkin ampirik bulgular doğrultusunda ulaştığı sonuçlar açısından, söz konusu çalışmanın literatüre katkı sağlama potansiyeli bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The internet, by its nature, brings together individuals who approach information with the same purpose in similar online spaces. Individuals who come together for the same purpose, as a planned behavioral pattern, sometimes seek to guide their daily routines and inform themselves in these areas. In this sense, health is an indispensable pursuit for individuals. Unlike in the past, individuals seek to acquire health-related information through these channels not only by choosing for themselves but also through planned and conscious behavior based on the information they choose. Therefore, this study aims to reveal the impact of healthy lifestyle awareness among individuals in online communities on healthy lifestyles and the role of information-seeking strategies in this regard. For this purpose, a correlational research design, a quantitative research design, was employed. Data obtained from 600 participants using convenience sampling, a non-probability sampling method, was analyzed using SPSS and AMOS programs, and hypotheses developed within the framework of a structural equation model designed to reveal the relationships between variables were tested. The analyses revealed that healthy lifestyle awareness has a significant impact on online information-seeking strategies and a healthy lifestyle, and similarly, online information-seeking strategies significantly impact a healthy lifestyle. Furthermore, online information-seeking strategies were found to partially mediate the relationship between healthy lifestyle awareness and a healthy lifestyle. This study has the potential to contribute to the literature given its focus and the empirical findings on the variables it explores