Sürdürülebilir insan kaynakları yönetiminde eğitim ve geliştirme uygulamaları: Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksi işletmeleri üzerinde bir araştırma
Training and development practices in sustainable human resource management: A research on Borsa Istanbul Sustainability Index enterprises
- Tez No: 975619
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi ve Liderlik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi ve Liderlik Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, sürdürülebilir insan kaynakları yönetimi vurgusunun, Borsa İstanbul'da hisse senedi işlem gören en yüksek işlem hacmine ve piyasa değerine sahip 30 işletmenin (BİST-30) sürdürülebilirlik ve entegre faaliyet raporlarının incelenmesini amaçlanmaktadır. Araştırmada, insan kaynakları yönetiminin özellikle de eğitim ve geliştirme fonksiyonu ön plana çıkartılarak işletmelerin çalışanlarına yönelik sürdürülebilirlik ekseninde gerçekleştirmiş oldukları uygulamalara ilişkin vurgular incelenmiştir. Bu bağlamda sürdürülebilirlik, kavramsal boyutu ve tarihsel gelişimiyle açıklanmış, insan kaynakları yönetiminin günümüze kadar gelen evrim süreci ve sürdürülebilir İK anlayışı uygulamaya ışık tutacak biçimde değerlendirilmiştir. Araştırma kapsamında, Borsa İstanbul'da hisse senedi işlem gören en yüksek işlem hacmine ve piyasa değerine sahip 30 işletmenin 2022-2024 yıllarına ait sürdürülebilirlik ve entegre faaliyet raporları, içerik analizi kapsamında nitel ve nicel olarak incelenmiştir. Elde edilen veriler matris grafiklerine yansıtılmış, azimutal projeksiyon yöntemiyle referans oluşturularak karşılaştırmalı değerlendirmeler yapılmıştır. Bu sayede, çalışmanın evrenini oluşturan işletmelerin sürdürülebilirliğe ve insan kaynaklarına olan yaklaşımları ortaya koyulmuştur. Çalışma bulguları, BİST-30 sürdürülebilirlik endeksi işletmelerinin sürdürülebilirlik, insan kaynakları yönetimi ve eğitim ve geliştirme kavramlarına dair vurgu farklılıklarının bulunduğunu ortaya koymaktadır. Matris grafiklerine entegre edilen azimutal projeksiyon gösterimleri, sürdürülebilirliğin yanı sıra eğitim ve geliştirmeye yapılan vurgu frekansı açısından net bir şekilde çeşitlilik olduğunu göstermektedir. Gösterimlerden elde edilen bu çeşitlilik, sürdürülebilirlik ve entegre faaliyet raporlarının yalnızca bir bilgi verme aracı olarak değil, aynı zamanda işletmelerin insan odaklı yaklaşımlarını, vizyonlarını ve stratejik önceliklerini stratejik bir biçimde yansıtmaya fayda sağlayan belgeler olduğunu ortaya koymuştur. Bu belgeler, sürdürülebilirliğin yanı sıra insan kaynakları odaklı verilerin içerik analizi kapsamında nitel ve nicel olarak değerlendirilmesine imkân tanımaktadır. Değerlendirme sonucunda elde edilen vurgu frekanslarını somut bir şekilde ortaya koymakta; bu yönüyle hem mevcut durumu belirlemek hem de ilerleyen dönemlerde yapılacak araştırmalar, İK uzmanları ve kariyer planlaması yapan çalışma adayları için yol gösterici bir referans oluşturma amacı içermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the sustainability and integrated activity reports of the 30 companies with the highest trading volume and market capitalization, whose shares are traded on Borsa Istanbul (BIST-30), emphasizing sustainable human resources management. The research examines the emphasis placed on sustainability practices implemented by companies for their employees, particularly focusing on the training and development function of human resources management. In this context, sustainability is explained through its conceptual dimension and historical development, and the evolution of human resources management to the present day and the concept of sustainable HR are evaluated to shed light on practical application. As part of the research, the sustainability and integrated activity reports for the 2022-2024 period of 30 companies with the highest trading volume and market capitalization, whose shares are traded on Borsa Istanbul, were examined qualitatively and quantitatively through content analysis. The obtained data were plotted in matrix graphs, and comparative assessments were conducted using azimuthal projection as a reference. This revealed the approaches of the companies constituting the study population to sustainability and human resources. The study findings reveal differences in emphasis among BIST-30 companies regarding sustainability, human resources management, and training and development. Azimuthal projection displays integrated into matrix charts clearly demonstrate a diversity in the frequency of emphasis placed on training and development, as well as sustainability. This diversity revealed by the displays demonstrates that sustainability and integrated activity reports are not only informative tools but also documents that strategically reflect companies' people-focused approaches, visions, and strategic priorities. These documents enable the qualitative and quantitative evaluation of data focused on sustainability and human resources within the scope of content analysis. The evaluation clearly demonstrates the frequencies of emphasis obtained; in this respect, it aims to both determine the current situation and serve as a guiding reference for future research, HR professionals, and career-planning candidates.