Evaluating financial inclusion through the lens of Islamic banking; A comparative analysis of Saudi Arabia and Malaysia
İslami bankacılık merceğinden finansal katılımın değerlendirilmesi; Suudi Arabistan ve Malezya'nın karşılaştırmalı analizi
  1. Tez No: 975691
  2. Yazar: NEMAH ALSAYED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HUZEYFE ZAHİT ATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: İslam Ekonomisi ve Finansı Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finans Bilim Dalı
Özet
Finansal kapsayıcılık, bireylerin—özellikle hizmete erişimi kısıtlı grupların—uygun fiyatlı bankacılık, kredi, tasarruf ve sigorta hizmetlerine erişimini ifade eder. Bu çalışma, Suudi Arabistan ve Malezya'daki finansal kapsayıcılığı Şeriat uyumlu ilkelerle yapılandırılmış özel bir Finansal Kapsayıcılık Endeksi (FKE) aracılığıyla incelemektedir. Analiz, Dünya Bankası'nın 2011, 2014, 2017 ve 2021 yıllarına ait Findex verilerine dayanmakta; GSYİH, petrol rantları, cinsiyet eşitsizliği, patent başvuruları, internet penetrasyonu ve İslami Finans Ülke Endeksi (IFCI) sıralamaları gibi makroekonomik göstergeleri içermektedir. Ridge regresyonu, bu değişkenlerle finansal kapsayıcılık arasındaki olası ilişkileri keşfetmek için uygulanmıştır; ancak gözlem sayısının sınırlı olması nedeniyle bulgular genellenemez. Sonuçlar, ekonomik büyüme, İslami finans sıralamaları ve teknolojik yeniliklerin kapsayıcılığı destekleyebileceğini, petrole bağımlılık ve cinsiyet eşitsizliklerinin ise erişimi kısıtlayabileceğini göstermektedir. FKE, İslami finans sistemlerinde erişimi değerlendirmek için sağlam ve çok boyutlu bir araç sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Financial inclusion refers to the availability and accessibility of affordable financial services, such as banking, credit, savings, and insurance, to all individuals, especially underserved populations. This study investigates financial inclusion in Saudi Arabia and Malaysia using a custom-built Financial Inclusion Index (FII) grounded in Shariah-compliant principles. The analysis draws on World Bank Findex data from 2011, 2014, 2017, and 2021, alongside macroeconomic indicators such as GDP, oil rents, gender inequality, patent applications, internet penetration, and IFCI rankings. Ridge regression is applied to explore potential relationships between these variables and financial inclusion, though findings are not generalizable due to limited observations. Results suggest that economic growth, Islamic finance rankings, and innovation may support inclusion, while oil dependency and gender gaps may hinder it. The FII offers a robust, multidimensional tool for assessing accessibility in Islamic financial systems.