Yüksek frekanslı indiksiyon kaynağında farklı üretim parametrelerinin mekanik davranışa etkisi
Effect of different production parameters on mechanical behavior in high frequency indication welding
- Tez No: 975739
- Danışmanlar: PROF. DR. MUNİSE DİDEM DEMİRBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
Özet
Yüksek frekans kaynak yöntemi, son yıllarda seri ve hızlı imalata uygun olması ve çelik sac bant kenarlarının ısı ve basınç etkisiyle herhangi bir ilave tel veya elektrot kullanmaksızın birleştirme işlemini gerçekleştirilebilmesi ve birleştirme kalitesinin istenilen nitelikte yapılabilmesinden dolayı dairesel, kare ve dikdörtgen kutu profillerin imalatında tercih edilen bir yöntemdir. Bu çalışmada, kare kutu profiller, kaynak hızı, empeder konumu, empeder çapı, indüktör bobin çapı ve kaynak role çapı gibi farklı kaynak parametreleri için üretilmiş ve bu parametrelerin mekanik özelliklere etkisi deneysel olarak araştırılmıştır. Bu araştırmalarda yassılaştırma testi, genişletme testi, çekme testi, basma testi ve sertlik testleri yapılmıştır. Ayrıca elde edilen veriler, Minitab programı kullanılarak korelasyon analizine tabi tutulmuş; böylece farklı kaynak parametrelerinin yapının dayanımına etkisi istatistiksel olarak belirlenmiştir. Analiz sonucu çekme dayanımı, akma dayanımı ve kopma uzaması için etken parametreler tespit edilmiştir. Çekme ve akma dayanımı yüksek kopma uzaması düşük kaynak bölgesi üretilmek istenirse ilgili kaynak parametrelerinden en etkin olanı indüktör çapı olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
High-frequency welding has become a preferred method in the manufacture of circular, square, and rectangular box profiles in recent years due to its suitability for mass and rapid production, its ability to weld steel sheet metal strip edges under the influence of heat and pressure without the use of any additional wires or electrodes, and its ability to achieve the desired joint quality. In this study, square box profiles were produced using various welding parameters, such as welding speed, impedance position, impedance diameter, inductor coil diameter, and welding roller diameter. The effects of these parameters on mechanical properties were experimentally investigated. Flattening tests, expansion tests, tensile tests, compression tests, and hardness tests were conducted in these studies. The obtained data were also subjected to correlation analysis using the Minitab program, statistically determining the effect of different welding parameters on the structure's strength. The analysis identified the effective parameters for tensile strength, yield strength, and elongation at break. If a weld zone with high tensile and yield strengths and low elongation at break is desired, the inductor diameter is found to be the most effective welding parameter.