Bazı 7,8-dihidroksi-3-fenilkumarin makrohalkalı eter türevlerinin sentezi
  1. Tez No: 97583
  2. Yazar: MÜKERREM TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Organik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET 2H-l-benzopriran-2-on (kumarin) ve türevleri, bitki hücrelerinde sentezlenen ve bitki uçucu yağlarından elde edilen, parfümeride, dişmacunu ve tütün ürünlerinde maskeleyici katkı maddesi olarak kullanılan flavonoid bileşiklerinin bir alt grubunu oluştururlar. Ayrıca bu bileşikler bruselloz, yanık, romatizmal hastalıklar ve hatta kanser tedavisinde de kullanılabilen farmakolojik aktiviteye sahip doğal ürünlerdir. Bitkilerin çiçeklerinde serbest veya glukozitleri halinde bulunurlar. Biyolojik aktiviteleri nedeniyle araştırmacıların ilgisini çeken bu grup bileşiklerinin bazılarının taç eter türevleri sentezlenerek alkali ve toprak alkali metal katyonların tutulmasına benzopiran biriminin katkıları araştırıldı. Bu çalışma kapsamında farklı 2H-l-benzopriran-2-on iskeletinin 3. pozisyonunda fenil ve p-metoksifenil kökü bulunan 7,8-dihidroksi-3-fenil-2H-l-benzopiran-2-on ve 7,8-
Özet (Çeviri)
SUMMARY 2H-l-Benzopryan-2-one (coumarins) which are deriatives of benzopryan, are widely distributed in plants and essential oils. They are used as fragrance components in parfumes, toothpastes and tobacco products. Moreover, coumarins are pharmacologically active and have been used in the treatment of diverse range of diseases, such as brucellosis, burns, rheumatic disease and even cancer. They occur in several families of higher plants in the free state or as glucodies. Because of the biological activity of these group of substances, many articals have been published according the synthesis and study of the physical activity of crown ether derivatives of coumarins. In this study, we synthesized different 2H-l-benzopran-2-one derivatives substituted in the third position with phenyl and p-metoxyphenyl groups, 7,8-dihydroxy-3-phenyl-2H-l~ benzopryran-2-one and 7,8Kİihydroxy-3-(p-methoxyphenyl)-2H-l-benzopryran-2-one. For the synthesis, we used two different method. 12-Crown-4,15-Crown-5 and 18-crown-6 derivatives of obtained coumarins were synthesized for the first time. In the synthesis of all coumarin-crown compounds, the same method has been followed. Accordingly; polyethylengh/colditosylate, 7,8-dihydroxy-3- phenyl-2H-l-benzopyran-2-one or 7,8-