Kalite geliştirmede poka-yoke metodudun otomotiv yan sanayiinde uygulanabilirliği
  1. Tez No: 97596
  2. Yazar: BEYCAN EFEOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERHAT GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET Küreselleşme sonucunda, dünyamız büyük bir kent halini almıştır. Bu globalleşme Dnucunda rekabet gittikçe şiddetlenmekte ve işletmeler arasında acımasızca iirdürülmektedir. İşletmelerin rekabete uyum sağlayabilmek ve pazarda belli bir pay elde debilmek için, üretim veya hizmetlerinde 'sıfir hata' hedefine ulaşması gerekmektedir. Sıfır ıata hedefine ulaşabilmek başlangıçta zor bir iş gibi görünse de, uygulamaya konulduktan lonra, başarılı sonuçların elde edilmesiyle bu hedefe ulaşmak kolaylaşacaktır. Sıfir hata iadece bir slogan değil, aynı zamanda ulaşılabilecek bir hedeftir. Poka-Yoke, sıfır hataya ulaşmada hataları önleme ve bulma konusunda etkin loıllanılabilecek, kolay ve geliştirmeye elverişli bir tekniktir. Bu teknik ile hataların sadece ortaya çıkarılması işlemi yapılmamakta, aynı zamanda hatanın bir daha tekrar etmemesi için kaynağında denetim sağlanmaktadır. Poka-Yoke tekniği uygulanırken hatanın iyi bir şekilde tanımlanması ve hataya sebebiyet verecek etkenlerin de iyi gözlenmesi gerekmektedir. Çalışmanın başında poka-yoke tekniğinin tarihi gelişiminden bahsedilmiştir, aynı zamanda kurucusunun ve dünyada yapılan örneklerden bahsedilmiştir. Sonra, hatanın tanımı yapılmış ve hata çeşitleri belirtilmiş, hataları önlemek için alınacak tedbirlerden bahsedilmiştir. Sıfir hata kavramının gelişimi ve sıfır hata faaliyetlerinin uygulama zorunluluklarından söz edilmiştir. Son olarak, sıfır hataya ulaşmada etkin olarak kullanılan ve tüm çalışanların katılımını sağlayan“Poka-Yoke”tekniği geniş olarak anlatılmıştır. Poka-yoke, sıfır hataya ulaşmadaki en önemli tekniklerden birsidir ve bu teknik hatalardan korunmayı sağlamaktadır. Ülkemiz açısından büyük bir önem arz eden otomotiv yan sanayii sektöründe, uygulamalı olarak poka-yoke tekniği çalışması yapılmıştır. Çalışma sonucunda, sıfır hataya ulaşmak için ve bu konuda yapılacak her çalışmanın işletmeyi hatasız üretimde bir adım daha ileri taşıyacağı görülmüştür. Bu amaçla poka-yoke, sıfır hata hedefine ulaşmak için kullanılabilecek bir araç, bir tekniktir. vu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Poka-Yoke (PY) is a simple and convenient technique used for improving product quality by preventing defects. This technique is not only used for finding errors but inspects the errors in their sources in order to prevent the repeating. When the PY technique is used, the errors should be defined clearly and some causes, which could be reason of the errors, should be observed seriously. At the beginning of the study, the historical development of PY technique and the real world examples were explained. Then the error was defined; the types of error and precautions that must be taken for preventing the errors were explained. The development of zero defect concept and difficulties of applying this technique were claimed. Lastly, the PY technique that used effectively to reach zero defects and provides the participation of all employees to reach the same aim was explained in detail. PY is one of the most important techniques used to reach zero defects and also this technique provides the firm preventing errors. In this study, PY studies were realised at automotive side industry, which is very important for Turkish economy. At the end of the study, it was observed that every effort, which was made for zero defected production, will carry the company one step further and if the goal is 100% zero defects, Poka-Yoke is an ideal technique to manage it.