Afganistan İç Savaşında Pakistan'ın rolü (1978-2001)
Pakistan's role in Afghanistan Civil War (1978-2001)
  1. Tez No: 975978
  2. Yazar: RABEA AMIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik Ana Bilim Dalı
Özet
Afganistan tarih boyunca dış güçlerin müdahalesine maruz kalmış ve en çok müdahaleyi de komşusu olan Pakistan'dan görmüştür. Pakistan ile Afganistan arasındaki ilişkiler, Pakistan'ın bir devlet olarak ortaya çıkmasından itibaren çatışmalı, gergin ve birbirine güvenmeyen bir şekilde ilerlemiştir. Bu iki ülke arasındaki en büyük sorun olan Durand Hattı sınır anlaşmazlığı Afganistan'ı siyasi çıkmaza sürüklemiştir. Pakistan ise bu sorunu fırsata çevirerek Afganistan'da kukla bir hükümet kurmuş ve kendi stratejik hedeflerine ulaşmak için dini aşırıcılığı ve istihbarat teşkilatını kullanmıştır. Özellikle 1970'lerden sonra Pakistan stratejik hedeflerine ulaşmak için Afganistan'ın kendi halkını kullanmıştır. Pakistan'ın Afganistan'a müdahalesi sonucunda Mücahit gruplar ortaya çıkmıştır. Sonuçta hem Afganistan'da hem de bölgede dini aşırıcılığın yayılmasına sebebiyet vermiştir. Afganistan'a müdahale sürecinde ortaya çıkan İslamcı gruplar ilk olarak Afganistan'da büyük ve ölümcül iç savaşlara yol açmış ve ardından gelen süreçte de Afganistan'ın ulus inşasını engellemiştir. Bu çalışma, Pakistan'ın Afganistan'ın barış içinde olmasını neden istemediği, nasıl ve hangi araçlar ile müdahale ettiği üzerinde durmaktadır. Ayrıca Afganistan'daki dış güçlerin müdahalelerinin etkisini ve Afganistan'da çözülmemiş sorunları kapsamlı bir şekilde ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
Afghanistan has been exposed to the mediation of foreign countries throughout history, and Pakistan, its neighbor, has been the most intervened in. The relations between Pakistan and Afghanistan have been conflicting, tense, and insecure since the emergence of Pakistan as a state. Afghanistan is at a political standstill because of the Durand Line border dispute, which is the main issue between these two nations. Pakistan, on the other hand, took advantage of this issue and set up a puppet regime in Afghanistan, using an intelligence agency and religious extremism to further its geopolitical objectives. Pakistan used the Afghan people to further its geopolitical objectives, particularly after the 1970s. Mujahideen organizations arose because of Pakistan's involvement in Afghanistan. Consequently, religious fanaticism expanded throughout the area and Afghanistan. The emergence of Islamist organizations during the involvement in Afghanistan resulted in significant and fatal civil wars, which in turn hindered the country's development. This thesis will focus on why Pakistan does not want Afghanistan to be at peace, how and with what tools it intervenes. It will also discuss the impact of the interventions of the external forces in Afghanistan and the unresolved problems in Afghanistan. This study aims to find that Pakistan's influence in the Afghanistan civil wars and shows that Pakistan was a strong supporter of the Mujahideen and the Taliban.