Ortak çalışma ve paylaşımlı ofis alanlarına yönelik kullanıcı beklentileri ve memnuniyetinin keşfedilmesi
Exploring consumer expectations and satisfaction for co-working and shared office spaces
  1. Tez No: 975982
  2. Yazar: EFSANE ÇELİKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Pazarlama Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Adana ilinde faaliyet gösteren bir paylaşımlı ofis örneği olan Yazzane'de çalışan bireylerin bu çalışma modeline ilişkin deneyimlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın temel amacı, paylaşımlı ofislerde çalışan bireylerin kullanıcı beklentilerini, memnuniyet düzeylerini ve çalışma alışkanlıklarını nitel bir bakış açısıyla ortaya koymaktır. Nitel araştırma desenine uygun olarak yapılandırılan bu çalışmada, veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmış ve veriler yüz yüze görüşmeler yoluyla elde edilmiştir. Araştırma kapsamında, farklı sektörlerde faaliyet gösteren 22 katılımcı ile birebir görüşmeler gerçekleştirilmiş ve bu görüşmeler ses kaydı alınarak kayıt altına alınmıştır. Elde edilen veriler betimsel analiz ve kategorik içerik analizi ile değerlendirilmiş ve Schuermann'ın (2014) ortak çalışma alanları boyutları temel alınarak temalar oluşturulmuştur. Katılımcı görüşleri doğrultusunda işbirlikçilik, açıklık, topluluk, sürdürülebilirlik ve erişilebilirlik gibi boyutlar detaylı biçimde analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the experiences of individuals working at Yazzane, a coworking space operating in Adana province, regarding this working model. The primary objective of the study is to reveal the user expectations, satisfaction levels, and work habits of individuals working in these coworking spaces from a qualitative perspective. This study, structured in accordance with a qualitative research design, used a semi-structured interview form as the data collection tool, and data was collected through face-to-face interviews. One-on-one interviews were conducted with 22 participants from various sectors, and these interviews were audio-recorded. The data obtained were analyzed using descriptive and categorical content analysis, and themes were created based on Schuermann's (2014) dimensions of coworking spaces. Dimensions such as collaboration, openness, community, sustainability, and accessibility were analyzed in detail based on participant opinions.