Türkiye yüzyılı maarif modeline göre hazırlanan sosyal bilgiler ders kitaplarındaki soruların analizi
Analysis of questions in social studies textbooks prepared according to the Turkish century education model
- Tez No: 975981
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, 2024 yılında uygulanmaya başlanan Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli (TYMM) çerçevesinde hazırlanan 5. sınıf Sosyal Bilgiler ders kitaplarında yer alan soruları; türleri, düzeyleri, dayandıkları materyaller ve bilişsel yeterlikleri bakımından analiz etmektir. Çalışma, nitel araştırma desenine dayalı olarak doküman analizi yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulgularına göre, kitaplarda en sık kullanılan soru türü açık uçlu sorular olmuş, bu durum TYMM'nin üst düzey düşünme becerileri kazandırma hedefiyle uyumlu bulunmuştur. Soruların büyük çoğunluğu anlama düzeyinde yer almakta olup yaratma ve değerlendirme gibi üst bilişsel düzeylere daha az yer verilmiştir. Materyal olarak en çok konu anlatım metinlerine dayalı sorular kullanılmış, görseller ve kavram haritaları da destekleyici unsurlar olarak yer almıştır. Sonuç olarak, TYMM'ye göre hazırlanan ders kitaplarının genel olarak modelin öngördüğü hedeflerle tutarlı olduğu; ancak soru dağılımlarının öğrenme alanlarına eşit şekilde dağılmadığı, üst düzey düşünme becerilerini daha fazla destekleyecek soru çeşitlerinin artırılması gerektiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the questions included in 5th grade Social Studies textbooks prepared in accordance with the Türkiye Century Education Model (TCEM), which was implemented in 2024. The analysis focuses on the types of questions, their cognitive levels, the source materials they are based on, and their overall adequacy. The study was conducted using a qualitative research approach within the framework of document analysis. According to the findings, open-ended questions are the most frequently used question type in the textbooks. This aligns with TCEM's objective of fostering higher-order thinking skills. While most questions are concentrated at the“understanding”level, fewer questions target higher cognitive processes such as“creating”and“evaluating.”The majority of the questions are based on instructional texts, and supported by visual materials and concept maps. In conclusion, the textbooks prepared under the TCEM are generally consistent with the goals set out by the model. However, the distribution of questions across learning domains is unbalanced, and there is a need to increase the number and variety of questions that support higher-order thinking skills.