The impact of digitalization on financial sector employment in OECD countries
OECD ülkelerinde dijitalleşmenin finans sektörü istihdamı üzerindeki etkisi
- Tez No: 975992
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ ESEN, PROF. DR. AYLA OĞUŞ BİNATLI, PROF. DR. SACİT HADİ AKDEDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 2010–2023 yılları arasında OECD ülkelerinde finansal dijitalleşme ve bankacılık altyapısının finans sektöründeki istihdam üzerindeki etkilerini cinsiyet boyutuyla incelemektedir. 25 ülkeden oluşan dengeli panel veri setinde, kadın ve erkek istihdamı ayrı ayrı ele alınmış ve üç ana belirleyici grubu dikkate alınmıştır: geleneksel bankacılık altyapısı (ATM ve şube yoğunluğu), dijitalleşme göstergeleri (mobil abonelikler, internet kullanım oranı ve güvenli sunucular) ve makroekonomik koşullar (kişi başına GSYH, enflasyon ve işsizlik). Öncelikle tanımlayıcı istatistikler ve korelasyon analizleri yapılmış, ardından panel birim kök ve yatay kesit bağımlılığı testleri uygulanarak metodolojik sağlamlık sağlanmıştır. Bulgular, mobil penetrasyonun kadın istihdamı ile pozitif, erkek istihdamı ile negatif ilişkilendiğini ortaya koymaktadır; bu durum dijital kanalların genişlemesinin kadınlara yeni fırsatlar sunduğunu göstermektedir. Buna karşılık güvenli sunucu yoğunluğu, teknoloji yoğun işlerde erkeklerin ağırlığını yansıtarak erkek istihdamı ile daha güçlü ilişkilidir. ATM yoğunluğu istihdam üzerinde sınırlı ama olumlu bir etkiye sahipken, şube yoğunluğunun etkisi zayıf ve istatistiksel olarak anlamlı değildir. İşsizlik tüm modellerde istihdamı azaltmakta, bu etki kadınlar için daha belirgin olmaktadır. Bulgular, dijitalleşmenin cinsiyet açısından nötr olmadığını, sektör içinde fırsatları yeniden dağıttığını göstermektedir. Politika açısından, yeniden beceri kazandırma programlarının desteklenmesi, dijital yetkinliklerin güçlendirilmesi ve kapsayıcı iş gücü stratejilerinin geliştirilmesi önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates how financial digitalization and banking infrastructure influence employment in the financial sector across OECD countries between 2010 and 2023, with particular attention to gender dynamics. Drawing on a balanced panel of 25 countries, the analysis incorporates employment data disaggregated by gender and examines three main sets of determinants: traditional banking infrastructure (ATM and branch density), digitalization indicators (mobile subscriptions, internet penetration, and secure servers), and macroeconomic conditions (GDP per capita, inflation, and unemployment). Descriptive statistics and correlation patterns are followed by panel unit-root and cross-sectional dependence tests to ensure methodological rigor. To address these properties, the empirical strategy combines two-way fixed-effects estimation with Driscoll–Kraay standard errors, supplemented by first-difference models as a robustness check. The results indicate that mobile penetration is positively related to female employment but negatively associated with male employment, suggesting that the expansion of digital channels has opened new opportunities for women. By contrast, secure server density shows a stronger association with male employment, reflecting men's relative dominance in technology-intensive roles. ATM density continues to play a modest but positive role in sustaining employment, while the contribution of branches appears weak, consistent with their declining importance. Unemployment reduces employment across all models, with a more pronounced effect on women. The findings highlight that digitalization is not gender-neutral, it redistributes employment opportunities within the sector to balance technological change with equitable workforce participation.