Küçük metrekareli konutlarda esnek iç mekan ve mobilya kullanımının analizi
Analysis of flexible interior space and furniture use in small-scale apartments
  1. Tez No: 976067
  2. Yazar: NESRİN ALKADOUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY USTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
Özet
-Günümüzde ekonomik nedenler, çekirdek aile yapısının küçülmesi ve bireysel yaşamın artması gibi faktörler, küçük metrekareli konutlara olan talebi giderek artırmaktadır. Ancak, küçük konutların kullanıcıların temel yaşamsal gereksinimlerini ne ölçüde karşılayabildiğine dair araştırmalar hâlen devam etmektedir. Bu bağlamda, iç mekan organizasyonunun planlanması büyük önem taşımaktadır. Konut iç mekanında doğru planlama, mobilya seçimi, bölücüler ve diğer tasarım unsurları, mekanın kullanım değerini belirleyen temel etkenler arasında yer almaktadır. Mekânın tüm gereksinimlere yanıt verecek şekilde esnek tasarlanması, önemli bir tasarım kararıdır ve yaşam kalitesini doğrudan etkileyebilir. Bu çalışmanın temel amacı, küçük metrekareli konutlarda tüm gereksinimleri karşılayan örnek konutları esneklik bağlamında inceleyerek, gelecekteki konut tasarımları için öneriler geliştirmektir. Araştırma iki aşamadan oluşmaktadır: Birinci aşamada literatürdeki esneklik Kr terleri incelenmiş; ikinci aşamada ise bu Kr terler, ArchDaily'de yayımlanmış, 50 m² altındaki 25 konut projesi üzerinden analiz edilmiş ve mekan ile mobilya bağlamında görsel tablolar aracılığıyla analiz edilmiştir. Araştırma, küçük metrekareli konutlarda esnek mobilya ve mekânsal düzenlemelerin, mekânın işlevselliğini artırmada ve kullanıcıların değişen ihtiyaçlarına uyum sağlamada önemli katkılar sunduğunu ortaya koymaktadır. Böylece esnek mobilyalar ve tasarım v yaklaşımları, sınırlı alanlarda hem konforu hem de mekân verimliliğini artıran temel araçlar olarak değerlendirilmektedir. Ayrıca, bu çalışma, küçük konut tasarımlarında uygulanabilir esneklik stratejilerini somut örnekler üzerinden göstermesi açısından literatüre katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
-Nowadays, factors such as economic reasons, the shrinking of the nuclear family structure, and the increase in individual living have steadily raised the demand for small- scale housing units. However, research on the extent to which small dwellings meet the essential living needs of users is still ongoing. In this context, the planning of interior space organization is of great importance. Proper planning within the residential interior, including furniture selection, partitions, and other design elements, constitutes fundamental factors that determine the functional value of the space. Designing the space to be flexible enough to respond to all needs is a crucial design decision and can directly affect the quality of life . The primary aim of this study is to examine exemplary dwellings that meet all requirements within the framework of flexibility and to develop recommendations for future housing designs. The research consists of two phases: In the first phase, flexibility parameters in the literature were examined; in the second phase, these parameters were analyzed based on 25 residential projects under 50 m² published on ArchDaily, and the findings were presented through visual tables in the context of space and furniture. The study demonstrates that flexible furniture and spatial arrangements in small-scale housing significantly contribute to enhancing the functionality of the space and accommodating the changing needs of users. Thus, flexible furniture and design approaches are evaluated as essential tools for increasing both comfort and spatial efficiency in limited areas. Furthermore, this study contributes to the literature by illustrating applicable flexibility strategies in small housing designs through concrete examples.