Delme kalıplarında yüzey sertleştirme işlemleri
Surface hardening application in blanking die
- Tez No: 97607
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL ÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET: Bu tez çalışmasında delme kalıplarıyla ilgili girişle başlandıktan sonra delme kalıp teknolojisinden bahsedilerek, kalıpçılık tekniğinde sık kullanılan döküm ve çelik malzemeler hakkında bilgi verildi. ikinci bölümde ısıl işlemler hakkında genel bilgiler verildikten sonra yüzey sertleştirme metotları incelendi. Ayrıca ısıl işlemlerin uygulanması sırasında oluşabilecek hatalar ve bu hataları giderme yolları ele alındı. Deneysel çalışma bölümünde orijinal bir delme kalıbının hesaplamaları yapılmıştır. Hesap sonucu bulunan değerlerin ışığında delme kalıbının komple resmi çizilmiştir. Delme kalıplarının imalatında kullanılan çeşitli sıcak ve soğuk iş takım çeliklerinden alınan numunelerin, farklı yüzey sertleştirme işlemlerine tabi tutulmasıyla elde edilen değerlerin mukayesesi yapılmıştır. Bilahere, bu değerlere ait diyagramlar çizilmiştir. Delme kalıplarıyla yapılan çeşitli işlemlere ait deneysel verilerin sunulduğu bu bölümün ardından elde edilen deneysel sonuçlar irdelenmiştir. Sonuç olarak delme kalıpları teknolojisinde uygulanabilecek bu deneysel sonuçların doğrultusunda tavsiyelerde bulunulmuştur. n
Özet (Çeviri)
ABSTRACT : SURFACE HARDENING APPLICATION IN BLANKING DIE In this study, after blanking dies are mentioned in the beginning. Blanking die technologies are discussed. Knowledge which is related to both is reel materials and is after related to use casting materials is given. In second section, after general knowledge about thermal process are informed, surface hardening methods are expressed. Besides errors on thermal process applications are able to come in to existence and compensatory ways of thes errors are expressed. In experimental study section, compulations on an original press punch are worked out. Complete illustration of press punch in result of computation is drafted. Used in production of press punch received samples of various hot and cold working tool steels and obtained values subject to apply different surface hardening applications were shown. Diagrams which these values belong to are drafted. Experimental date which belong to various application of press punch were presented. After this section obtained experimental date were discussed. In conclision, some recommandations towards this experimental values which are abde to be applied to press punch technology are given. m