Endüstri meslek liselerinde toplam kalite yönetiminin uygulanabilirliği
- Tez No: 97608
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAMAZAN SAMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Metalurji Mühendisliği, Education and Training, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
-n- OZET Teknolojinin başdöndürücü bir hızla gelişmesi ve modern hayatın karmaşık bir ya pıya sahip olması, kaliteli eleman ihtiyacını doğurmuştur. Bunun doğal sonucu olarakta eğitimin varolan önemini bir kat daha arttırmıştır. Teknolojik gelişmelere paralel olarak ülkemizde de gelişmeler yaşanmakta ve kalifi ye elemana olan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Piyasanın takip ettiği kalifiye elemanı yetiştirerek hazır hale getirmek Mesleki ve Teknik okulların önemini daha da arttırmıştır. Mesleki ve Teknik okulların piyasanın ihtiyaç duyduğu elemanları yetiştirmesi için sanayi ile işbirliğine girmesi, teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek yeni gelişmele ri anında okullara getirmesi, mevcut eğitim-öğretim müfredatının değiştirilerek geliştiril mesi ve verimli hale getirilmesi gerekmektedir. Bu alanda yapılan çalışmalar sonucunda dünya“Toplam Kalite Yönetimi”modelini benimsemiş ve uygulamaya koymuştur. Bizde bu bağlamda, kendi şartlarımıza ve değer yargılarımıza uygun olarak“Toplam Kalite Yönetimini”benimsemeli ve uygulamaya koymalıyız. Bu amaç adı altında yapılan çalışmada, Toplam Kalite Yönetimini Meslek Liselerin de uygulayarak öğrencilerin başarısını arttırmadaki etkisi gözlenmiştir. İlk bölümde literatür taraması yapılmış, Kalite Çemberleri kurularak sürekli iyileş tirme çalışmaları başlatılmış ve bir dönem boyunca uygulanmıştır. Daha sonra bu uygula manın sonuçlan ve değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
-ra- ABSTRACT We need high quality staff members because technology has developed greatly and social life seems elaborate. As a result, importance of education has greatly increased. We have some changes in our country parallel to the technology and demand of high quality staff members increases day by day. Importance of technical and professional schools has increased because markets need high quality and perfect staff members. If technical and professional schools want to prepear perfect staff members; they have to follow technology and have to bring new developments to their school, they have to develop their educational schedule as a perfect programme. Working in this field in world has brought“Model of Total Quality Management”. World has becobe successful in this model. So, we should bring and except“Total Quality Management”model but not free from our culture and social condition. Working under this goals has showed that success of students increased greatly due to practicing“Total Quality Management”in professional and technical schools. At first step; literature has been investigated, quality circles has been developed so permanent healing of working has been started and it was applied for a period. Then results and evulation of this applying was made.