Gelişmekte olan ülkelerin gösterge borsaları arasındaki dinamik bağlantılılığın TVP-VAR Yöntemi ile tespit edilmesi: E7 ülkelerinden kanıtlar
Determining dynamic connectedness among indicator stock exchanges of developing countries using TVP-VAR Method: Evidence from E7 countries
- Tez No: 976185
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BATUHAN MEDETOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansal Yönetim Ana Bilim Dalı
Özet
Finansal piyasalar, yalnızca ekonomik verilerin ve rasyonel beklentilerin şekillendirdiği alanlar olmaktan çıkmış, giderek daha fazla yatırımcı davranışları, psikolojik faktörler ve toplumsal eğilimler gibi unsurların etkisiyle yön bulur hale gelmiştir. Geleneksel finans teorileri, yatırımcıların rasyonel davrandığı ve tüm kararlarını maksimum fayda ilkesi doğrultusunda aldığı varsayımına dayansa da son yıllarda yaşanan krizler ve piyasadaki ani dalgalanmalar bu yaklaşımların yetersiz kaldığını göstermiştir. Bu nedenle, davranışsal finans olarak adlandırılan yeni bir teori geliştirilmiş ve yatırımcıların psikolojik eğilimlerinin piyasalar üzerindeki etkisi sistematik biçimde ele alınmaya başlanmıştır. Bu bağlamda yatırımcı duyarlılığı, yatırımcıların ekonomik gerçekliklerden bağımsız olarak, iyimserlik ya da kötümserlik gibi duygusal tepkilerle verdikleri kararların finansal piyasalar üzerindeki yansımalarını ifade etmektedir. Portföy çeşitlendirme teorisi kapsamında tasarrufların yatırım imkânlarına dönüştürülmesi açısından da ilgili çalışma önem taşımaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, E7 ülkeleri gösterge borsaları arasındaki dinamik bağlantılılık ilişkilerini ortaya koyarak, analiz gerçekleştirilen dönemler arasında söz konusu bağlantılılık düzeylerinin etkisini tespit etmektir. Ele alınan tarih aralığında savaş, ekonomik kriz, daralma ve pandemi gibi dönemlerin varlığı; ilgili hareketlerin yatırımcılar açısından karar verme problemlerine yardımcı olacak niteliktedir. Bu kapsamda ilişkilerin tespit düzeyi için alıcı ve yayıcı olma durumları, yatırım kararlarında rol alan faktörlerin tespiti için önemliyken ülkeler açısından da şok alıcı ve yayıcısı sektörel ve ekonomik olarak farkındalık anlamıyla ortaya konulmaktadır. Bu doğrultuda seçilen E7 ülkeleri ve borsaları için Türkiye (Borsa İstanbul 100 Endeksi-BIST100), Çin (Shanghai Composite Index- SSEC), Endonezya (IDX Composite Index- IDX), Brezilya (Bolsa de Valores de São Paulo Index-BOVESPA), Hindistan (Stock Market Index-Nifty50), Meksika (S&P / BMV IPC-MXX), Rusya (MOEX Russia Index- RTSI) ülkeleri gösterge endeksleri seçilmiştir. E7 ülkeleri gösterge borsaları arasındaki dinamik bağlantılılık ilişkileri Antonakakis vd. (2019-2020) tarafından geliştirilen TVP-VAR yöntemiyle analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre Brezilya, Meksika ve Rusya endekslerinin (şok yayıcı) net dinamik bağlantılılığı yayan ülkeler olduğu sonucuna ulaşılmaktadır. Türkiye, Çin, Endonezya ve Hindistan ülkelerinin ise diğer üç ülkeden etkilendiği (şok alıcısı) tespit edilmiştir. Gösterge endeksleri ile ifade edildiğinde ise MXX, IBOV ve IMOEX şok yayılımı gerçekleştiren üç endekstir. Şok alıcısı olan endekslerin ise JKSE, NSEI, SSEC ve XU100 olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma, finans biliminde önemli yer tutan davranışsal finansı teorik olarak kapsamlı ele almış ve bu kapsamda bireylerin etkilendiği faktörleri de açıklamıştır. Bu yönüyle yapılan analizler yanında bireysel birtakım anomali ve hevristiklerin yatırım kararlarında etkili olacağı da belirtilmiştir. Bu yönüyle bütüncül bir bakış açısı da sergilenmiştir. Elde edilen bulgular ülkeler arası ilişkileri göstermekte ve portföy çeşitlendirmenin önemini ortaya çıkarmaktadır. Şok yayıcısı ve alıcısı ülkelerin tespit edilmiş olması, yatırımcıların karar aşamasında kullanabileceği alternatifleri bilmesi ve ilgili varlıklara yatırım yapmasına olanak taşımaktadır. Ayrıca yatırımcılar yanında politika yapıcılara yönelik bilgiler de çalışma kapsamında sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Financial markets have ceased to be areas shaped solely by economic data and rational expectations, and have increasingly become guided by elements such as investor behavior, psychological factors, and social trends. Although traditional finance theories are based on the assumption that investors act rationally and make all their decisions in line with the principle of maximum benefit, the crises and sudden fluctuations in the market in recent years have shown that these approaches are inadequate. For this reason, a new theory called behavioral finance has been developed and the effect of investors' psychological tendencies on the markets has begun to be systematically addressed. In this context, investor sentiment refers to the reflections of investors' decisions made with emotional reactions such as optimism or pessimism, independent of economic realities, on financial markets. The relevant study is also important in terms of transforming savings into investment opportunities within the scope of portfolio diversification theory. The main purpose of this study is to reveal the dynamic connectivity relationships between the indicator stock markets of the E7 countries and to determine the effect of these connectivity levels between the periods analyzed. Preferred periods include war, economic crisis, contraction, and pandemic, etc. periods and related movements will help investors with decision-making problems. In this context, while the receiver and emitter statuses are important for the determination of the level of relationships, the factors that play a role in investment decisions, the shock receiver and emitter in terms of countries are revealed in terms of sectoral and economic awareness. In this direction, for the selected E7 countries and stock exchanges, Turkey (Borsa Istanbul 100 Index-BIST100), China (Shanghai Composite Index-SSEC), Indonesia (IDX Composite Index-IDX), Brazil (Bolsa de Valores de São Paulo Index-BOVESPA), India (Stock Market Index-Nifty50), Mexico (S&P / BMV IPC-MXX), Russia (MOEX Russia Index-RTSI) indicator indices were selected. The dynamic connectivity relationships between the indicator stock exchanges of E7 countries were analyzed with the TVP-VAR method developed by Antonakakis et al. (2019-2020). According to the analysis results, it is concluded that Brazil, Mexico and Russia indices (shock emitters) are countries that spread net dynamic connectivity. It has been determined that Turkey, China, Indonesia and India are affected by the other three countries (shock receivers). When expressed with indicator indices, MXX, IBOV and IMOEX are the three indices that carry out shock propagation. It has been concluded that the indices that are shock receivers are JKSE, NSEI, SSEC and XU100. The study has comprehensively addressed Behavioral Finance, which has an important place in finance science, theoretically and within this scope, it has also explained the factors that affect individuals. In addition to the analyses made in this respect, it has also been stated that some individual anomalies and heuristics will be effective in investment decisions. In this respect, a holistic perspective has also been exhibited. The findings obtained show the relations between countries and reveal the importance of portfolio diversification. The fact that shock emitter and receiver countries have been determined allows investors to know the alternatives they can use in the decision-making phase and to invest in the relevant assets. In addition, information for policy makers as well as investors is also presented within the scope of the study.