Foucault'da toplumsal denetim ve dijital gözetim: E-devlet üzerinekavramsal bir değerlendirme
Social control and digital surveillance in Foucault's thought: A conceptual analysis of e-government
  1. Tez No: 976235
  2. Yazar: KEVSER AVDAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAN DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Reklamcılık Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, dijitalleşmenin birey-devlet ilişkileri üzerindeki etkilerini, gözetim, dijital kimlik, rıza üretimi ve iktidar yapıları çerçevesinde incelemeyi amaçlamaktadır. Dijital devlet yapılarının bireyleri yalnızca hizmet alan değil, aynı zamanda sürekli olarak izlenen ve veri üreten varlıklara dönüştürdüğü bir bağlamda, çalışmanın temel sorusu bu dönüşümün nasıl gerçekleştiği ve birey-toplum yapısını nasıl etkilediğidir. Çalışma, nitel bir araştırma olarak kavramsal değerlendirmeye dayanmaktadır. Foucault, Deleuze, Lyon, Zuboff gibi kuramcıların eserleri başta olmak üzere, gözetim toplumu, dijital medya, veri ekonomisi ve e-Devlet konularına dair güncel akademik çalışmalar incelenmiştir. Bunun yanı sıra, e-Devlet uygulamalarına dair mevcut işleyiş ve pratikler de incelenerek gözden geçirilmiş, bu çerçevede çeşitli eleştirel değerlendirmeler ve öneriler sunulmuştur. Araştırmanın sınırlılığı, incelemenin kuramsal ve kavramsal düzeyde kalması, uygulamaların ise yalnızca mevcut literatür ve gözleme dayalı olarak ele alınmış olmasıdır. Bu nedenle çalışma, ampirik veriler yerine kuramsal çözümleme yöntemiyle çağdaş gözetim pratiklerini değerlendirmekte ve e-Devlet bağlamında geleceğe yönelik tartışmalara katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of digitalization on the citizen–state relationship within the framework of surveillance, digital identity, production of consent, and power structures. In a context where digital government structures transform individuals not only into service recipients but also into constantly monitored and data-generating entities, the main research question addresses how this transformation occurs and how it impacts the individual–society relationship. The study is primarily a qualitative research based on a literature review. Works by theorists such as Foucault, Deleuze, Lyon, and Zuboff, as well as recent academic studies on surveillance society, digital media, data economy, and e-Government, were examined. In addition, existing e-Government practices were reviewed, and critical evaluations and recommendations were provided within this framework. The study's limitation lies in its theoretical and conceptual focus, as practical applications are considered only through existing literature and observation. Therefore, rather than relying on empirical data, the research evaluates contemporary surveillance practices through a conceptual analytical approach and aims to contribute to future discussions in the context of e-Government.