Karanlık dörtlü kişilik özelliklerinin taklit lüks ürün satın alma istekliliğine etkisinde ahlaki çözülmenin ve statü tüketiminin aracı rolü
Dark tetrad traits and willingness to purchase counterfeit luxury brands: The mediating role of moral disengagement and status consumption
- Tez No: 963834
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİŞAH ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmada, karanlık dörtlü kişilik özelliklerinin taklit lüks ürün satın alma istekliliğine etkisinde ahlaki çözülmenin ve statü tüketiminin aracı rolünün incelenmesi amaçlanmaktadır. Karanlık dörtlü kişilik özellikleri narsisizm, makyavelizm, psikopati ve sadizm boyutları çerçevesinde kavramsallaştırılmaktadır. Bu araştırmada, tanımlayıcı kantitatif araştırma tasarımı benimsenmiştir Araştırmanın amacı doğrultusunda, kolayda ve kartopu örnekleme yöntemiyle belirlenen 18 yaş ve üzeri 464 tüketiciden çevrimiçi anket yöntemiyle veri toplanmıştır. Araştırmada verilerin analizinde SPSS paket programı ve Hayes (2013) tarafından geliştirilen Process Macro kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, karanlık dörtlü kişilik özelliklerinin ahlaki çözülmeyi ve statü tüketimini olumlu yönde etkilediği tespit edilmiştir. Bununla birlikte, karanlık dörtlü kişilik özelliklerinin taklit lüks ürün satın alma istekliliği üzerinde doğrudan etkisinin olmadığı belirlenmiştir. Ahlaki çözülmenin, karanlık dörtlü kişilik özellikleri ile taklit lüks ürün satın alma istekliliği arasındaki ilişkide aracı role sahip olduğu; statü tüketiminin sözü edilen ilişkide aracı rolü olmadığı tespit edilmiştir. Statü tüketiminin taklit lüks ürün satın alma istekliliğini olumsuz yönde etkilediği araştırma bulguları arasındadır. Bu araştırma, bireylerin kişilik özellikleri, ahlaki değerleri ve tüketim davranışları arasındaki ilişkiyi anlamaya yönelik özgün bir katkı sunarak hem akademik literatürde hem de uygulamada önemli etkiler yaratabilecektir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the mediating role of moral disengagement and status consumption in the relationship between dark tetrad personality traits and willingness to purchase counterfeit luxury brands. The Dark Tetrad personality traits are conceptualized within the dimensions of narcissism machiavellianism, psychopathy and sadism. A descriptive quantitative research design was adopted for this study. In this vein, data were collected via an online survey method from 464 consumers aged 18 and older selected through convenience and snowball sampling methods. The analysis was conducted using SPSS software and Process Macro developed by Hayes (2013). The results indicate that Dark Tetrad personality traits affects moral disengagement and status consumption positively. However, there is no direct effect of Dark Tetrad traits on willingness to purchase counterfeit luxury brands. The findings support that moral disengagement has a mediating role in the relationship between Dark Tetrad traits and willingness to purchase counterfeit luxury brands, whereas status consumption does not serve as a mediator in this relationship. The findings also suggest that status consumption negatively affects willingness to purchase counterfeit luxury brands. This study contributes to literature in terms of understanding the relationship between individual personality traits, moral values, and consumption behaviors, offering significant implications both in academic literature and practical.