Artificial Intelligence In The Boardroom
Yönetim Kurulunda Yapay Zeka
- Tez No: 976271
- Danışmanlar: PROF. DR. LUCA ENRIQUES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Unıversıty Of Oxford
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Modern yapay zekâ sistemleri, insanlar tarafından gerçekleştirildiği takdirde zekâ kullanımını gerektirecek pek çok faaliyet alanında insanlardan daha iyi performans göstermektedir. Bu durum, yapay zekânın insanların karar alış süreçlerini desteklemesi ve hatta karar alış süreçlerinde insanların yerini alması olasılıklarını da birlikte getirmektedir. Bahsedilen bu olasılıkların yapay zekânın en önemli potansiyel etkisi olduğu söylenebilir. Yönetim kurulu ve yönetim kurulunun doğal uzantısı sayılabilecek şirket yönetimi, bir şirketin karar alma merkezi ve bu anlamda beyni sayılabileceğinden, bu olasılıklar akademisyenlerin yapay zekânın yönetim kurulu üzerindeki etkilerine odaklanmalarına neden olmuştur. Akademisyenler, bu anlamda özellikle yönetim kurullarının karar alış süreçlerinin algoritmalar tarafından desteklenmesi ve hatta yönetim kurulu üyelerinin yerini yapay zekâ sistemlerinin alması konularına yoğunlaşmışlardır. Bununla birlikte, mevcut literatürün büyük bir kısmının, yapay zekânın yönetim kurulu üzerindeki etkilerini incelerken bu sistemlerin mevcut ve yakın gelecekteki limitlerini yeterince dikkate almadığı anlaşılmaktadır. Bu tez, yönetim kurulu üyelerinin görevlerinin ve yapay zekânın limitlerinin kapsamlıca değerlendirilmesinin, algoritmaların en azından yakın gelecek için yönetim kurulu üyelerinin yerini almasının mümkün olmadığını ortaya çıkardığını savunmaktadır. Yapay zekâ sistemleri, gösterdikleri hızlı gelişmeye rağmen, yalnızca insan uzmanlığının algoritmalara aktarılabildiği, karar alış süreçlerinde açıklanabilirliğin önemli kriterlerden biri olmadığı ve kategorilendirilebilecek yeterince verinin olduğu alanlarda tatmin edici sonuçlar vermektedir. Şirketlerin karar alma süreçlerinde ise bu gereksinimler sağlanamamaktadır. Şirketlerin karar alma süreçlerinin otomasyonu önündeki bu engeller, aynı zamanda mevcut yapay zekâ sistemlerinin şirket yönetiminde görev almayan çalışanların, otomasyona elverişli görevleri için daha faydalı olacağını göstermektedir. Bununla birlikte, yapay zekânın iş birimlerinde kullanılmaya başlanıyor olması yönetim kurulunu da etkileyecek ve yönetim kurulu üyelerinin görevlerini değiştirecektir. Yönetim kurulu üyeleri kendi iş birimlerinde yapay zekânın kullanılabileceği alanları saptamak ve şirketlerinin faaliyet süreçlerinin şirket içi verilerin toplanabilmesini sağlayabilecek bir şekilde yürütüldüğünden emin olmakla yükümlü olacaktır. Yönetim kurulu üyeleri, bu görevleri şirket yönetimine devrettikleri takdirde ise şirketlerinde yapay zekâ ve veri kullanımı süreçlerinin denetimini yapmakla görevli olacaklardır. Bu durum, şirketlerde yapay zekâ kullanımına odaklanmış yeni bir yönetim kurulu komitesinin kurulmasını da haklı kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Modern artificial intelligence (AI) systems outperform humans in many activities that would require intelligence if performed by a human. This fact creates excitement about AI's support for, or replacement of, human decision-making, which is arguably its most dramatic potential implication. Since the board of directors and its natural extension, i.e. the management, might be seen as the brain of the corporation, the rise of AI has turned scholars' attention to its implications for the boardroom. Scholars have mainly focused on the use of algorithms to assist boards in their decision-making process, or even to replace human directors. However, much of the literature overestimates the effect of AI on the boardroom without having regard to the limits of its current and near-term future capabilities. This dissertation argues that a comprehensive understanding of directors' duties and AI's limits make it clear that algorithms cannot replace humans in the boardroom, at least for the near-term future. Notwithstanding its rapid progress, AI remains efficient only when human expertise can be captured in algorithms, the tasks are narrow, explainability is not a major concern, and there is sufficient data that can be labelled. The corporate decision-making process does not provide these prerequisites. The same impediments to automation also mean that AI would be more useful in assisting non directors in jobs that provide these prerequisites. Nevertheless, AI's penetration into business units will also affect the boardroom, and change what is expected of directors. They will have to identify the appropriate use cases for AI in their business units, and ensure that their business processes enable the capture of internal data. To the extent that these tasks are delegated to the daily management team, directors will be required to monitor the use of AI and data management. This also justifies the establishment of a distinct committee.