Web tabanlı proje takip ve analiz sistemi
Web based project tracking and analysis system
- Tez No: 976287
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR İPLİKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde artan teknolojik gereksinimler, proje yönetim süreçlerini daha karmaşık hale getirmiş ve mevcut yöntemlerin yetersiz kalmasına neden olmuştur. Birçok işletme, proje planlama, iş paylaşımı, ekip koordinasyonu ve müşteri iletişimi gibi kritik süreçleri hâlâ kağıt, telefon ve e-posta gibi geleneksel yöntemlerle yürütmektedir. Bu durum, süreçlerin takibini zorlaştırmakta, zaman kayıplarına yol açmakta ve verimliliği olumsuz etkilemektedir. Bu sorunların önüne geçmek ve proje yönetim süreçlerini dijitalleştirerek daha sistematik hale getirmek amacıyla web tabanlı bir proje takip ve analiz sistemi geliştirilmiştir. Sistem, iş akışlarını optimize ederek verimliliği artırmayı, kağıt kullanımını azaltarak sürdürülebilirliği desteklemeyi ve ekipler arasındaki koordinasyonu güçlendirmeyi hedeflemektedir. Ayrıca, proje süreçlerinin anlık olarak izlenebilir olması sayesinde hem yöneticiler hem de müşteriler için şeffaf bir yapı sunulmuştur. Yapılan testler ve kullanıcı geri bildirimleri, geliştirilen sistemin işletmelerin proje süreçlerinde önemli ölçüde kolaylık ve verimlilik sağladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In today's world, increasing technological requirements have made project management processes more complex, rendering traditional methods insufficient. Many businesses still rely on paper, phone calls, and emails to handle critical processes such as project planning, task sharing, team coordination, and customer communication. This situation complicates process tracking, causes time loss, and negatively affects overall efficiency. To address these problems and to digitalize project management processes, a web-based project tracking and analysis system has been developed. The system aims to optimize workflows, increase efficiency, reduce paper usage to support sustainability, and strengthen coordination among teams. Furthermore, by enabling real-time monitoring of project processes, the system provides a transparent and easily trackable structure for both managers and customers. Tests and user feedback have shown that the developed system significantly improves efficiency and facilitates project management in businesses.